2018 EKOINFO

Ekofilm: „Kamchatka bears. Life begins” with Grand Prix

Grand Prix of Maciej Łukowski Ecological Film Festival Ekofilm 2018 and the Cup of Andrzej Duda, the President of Poland, went to „Kamchatka bears. Life begins”, directed by two Russians – Irina Zhuravleva i Vladislav Grishin. The Audience Award was taken by Adelina Borets and her film „The Wormwood Star”.

 Niedzwiedzie Kamczatki... | Ekofilm 2018  Niedzwiedzie Kamczatki... | Ekofilm 2018
Więcej zdjęć ...

Więcej…

Ekofilm: najlepsze filmy ekologiczne z całego świata

„Chcę Wam wszystkim podziękować za to, co robicie. Kontynuujmy pomoc naszej planecie, podarujmy miłość Naturze! Razem możemy sprawić, aby ten świat był lepszym miejscem” – to apel Iriny Zhuravlevej i słowa skierowane do miłośników oraz twórców Festiwalu Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego „Ekofilm” w Nowogardzie. Film „Niedźwiedzie Kamczatki. Początek życia” („Kamchatka bears. Life begins”) w reżyserii Vladislava Grishina oraz rosyjskiej producentki, zwyciężył Międzynarodowy Konkurs Filmowy i zdobył puchar Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

 Publiczność MiOFFE EKOFILM  Publiczność MiOFFE EKOFILM
Więcej zdjęć ...

Więcej…

Najlepszy ekofilm: Niedźwiedzie Kamczatki. Początek życia

„Niedźwiedzie Kamczatki. Początek życia” („Kamchatka bears. Life begins”) to film, który zdobył Grand Prix Festiwalu Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego „Ekofilm” oraz puchar Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Reżyserami produkcji są twórcy z Rosji - Irina Zhuravleva i Vladislav Grishin. Nagrodę publiczności otrzymał obraz Adeliny Borets „Gwiazda Piołun”. Zwycięskie tytuły można będzie zobaczyć w  Nowogardzkim Domu Kultury w niedzielę, 20 maja 2018 r. o godz. 16:00.

 Niedzwiedzie Kamczatki... | Ekofilm 2018  Niedzwiedzie Kamczatki... | Ekofilm 2018
Więcej zdjęć ...

XI międzynarodową i XV ogólnopolską edycję Festiwalu Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego „Ekofilm” w Nowogardzie zwyciężył film „Niedźwiedzie Kamczatki. Początek życia” („Kamchatka bears. Life begins”), piękna opowieść o matczynej miłości i dzikości - na granicy światów, z przepiękną muzyką, wypełnioną dźwiękami przyrody. I miejsce oraz nagrodę publiczności wywalczył film „Gwiazda Piołun” („The Wormwood Star”) w reżyserii Adeliny Borets – osobista historia związana z rodziną autorki i rzeczywistością we wsi nazywanej kiedyś „Małe Kleszcze” - po Czarnobylu, największej katastrofie w historii energetyki jądrowej. II miejsce otrzymała animacja „Kołysanka dla matki i dziecka” („The lullaby for a mother and child) i Emma Lorie. Peiman Zekavat jest reżyserem produkcji, która wywalczyła III miejsce, „Timbo” ukazuje wpływ zapór budowanych w deszczowych lasach, na życie i kulturę rdzennych mieszkańców Amazonii. Nagrodę dziennikarską za najlepszy reportaż otrzymała Aleksandra Rek za tytuł „Zenek i wilk”. Znamy również najlepszy film przyrodniczy z województwa zachodniopomorskiego – tytuł ten zdobył lokalny filmowiec Michał Madziara. Wszystkie kadry jego filmu „Poznaj swoich sąsiadów” zostały wykonane w okolicach Nowogardu. Fundatorami nagród byli: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Zakład Unieszkodliwiania Odpadów EcoGenerator, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie, Burmistrz Nowogardu Roberta Czaplę oraz Nowogardzki Dom Kultury. Wyróżnienie za film o wysokich walorach edukacyjnych, które ufundował Celowy Związek Gmin RXXI, powędrowało w ręce reżysera „La Boquilla, mój raj” („La Boquilla, My Paradise”) Daniel`a Holguin`a. Nadleśnictwo Nowogard ufundowało nagrodę za najlepszy polski film przyrodniczy, którym okazał się obraz „Z nurtem życia” w reżyserii Krzysztofa Sarapaty oraz Tomasza Kotasia.

Więcej…

Oko na Ekofilm!

Ekofilm trwa! Od czwartku wyświetlonych zostało 38 filmów, które znalazły się w grupie najlepszych, po oficjalnej selekcji Międzynarodowego Konkursu Filmowego w ramach Festiwalu Filmów Ekologicznych „Ekofilm”. Dzisiaj odbędzie się gala wręczenia nagród w ramach XV ogólnopolskiej i XI międzynarodowej edycji wydarzenia. Zwycięskie filmy będzie można zobaczyć w Nowogardzkim Domu Kultury 20 maja o godz. 16:00. Od poniedziałku rozpoczną się edukacyjne pokazy dla uczniów przedszkoli oraz szkół.

 Ekofilmowe projekcje | 2018  Ekofilmowe projekcje | 2018
Więcej zdjęć ...

Wielkie święto ekologii i filmu to czas na zapoznanie się z różnymi obrazami: festiwalowa publiczność – przez osiem dni trwania Ekofilmu – ma okazje zobaczyć piękno i brzydotę, krajobrazy, w których widoczna jest ręka człowieka i przestrzenie dzikie, niczym nieskażone. Przede wszystkim jednak, przedstawione opowieści niosą ważne przesłanie, jakim jest refleksja nad naszymi działaniami i ich wpływem na otoczenie. Język filmu pozwala przybliżyć problemy nieznane, a na pewno - tylko na pozór - obce. Na dużym ekranie widzowie mają okazje zobaczyć produkcje z różnych kontynentów. Chile, Francja, Rumunia, Australia, Kanada – to tylko niektóre z państw, z których wpłynęły zgłoszenia do konkursu.

Więcej…

Ekofilm oficjalnie wystartował!

W czwartek ruszył Festiwal Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego „Ekofilm”. Jest to jego XI międzynarodowa i XV ogólnopolska edycja. Spośród ponad 130 filmów nadesłanych na Międzynarodowy Konkurs Filmowy m. in. z Kanady, USA, Australii, Chile, Rumunii i Francji, wybranych zostało 38, które walczą o tytuł Grand Prix „Ekofilmu” oraz puchar Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

 Otwarcie MiOFFE "Ekofilm" | 17.05.2018  Otwarcie MiOFFE "Ekofilm" | 17.05.2018
Więcej zdjęć ...

Festiwal Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego został oficjalnie otwarty 17 maja 2018 r. w Nowogardzkim Domu Kultury wernisażem wystawy fotografii Marzeny Marcinkiewicz. Przedstawione przez artystkę „Żywioły” są impresją związaną z cyklem przyrody i życia, przemijaniem i narodzinami. „Podróż do Tutaj” to widowisko w reżyserii Elżbiety Tarczykowskiej, które obejrzeli zebrani goście. Na scenie wystąpili wychowankowie Nowogardzkiego Domu Kultury i zaprosili zebranych w podróż przez kontynenty, aby na koniec powrócić do „Tutaj”, przytulnego mikrokosmosu, gdzie – jak się okazuje - też można wciąż odkrywać nowe lądy.

Więcej…

90 lat LOP: Konkurs na najlepsze kroniki kół...

Znamy już zwycięzców „Konkursu na najciekawszą kronikę przedszkolnych i szkolnych kół Ligi Ochrony Przyrody”, organizowanego przez nowogardzki oddział LOP oraz Nowogardzki Dom Kultury. Liga Ochrony Przyrody obchodzi w tym roku swoje 90-lecie, a lokalni działacze organizacji zostaną uhonorowani Złotymi oraz Brązowymi Odznakami LOP. Nagrody zostaną wręczone podczas oficjalnego otwarcia Festiwalu Filmów Ekologicznych „Ekofilm” im. Macieja Łukowskiego.

 Kroniki kół LOP | 15.05.2018  Kroniki kół LOP | 15.05.2018
Więcej zdjęć ...

Więcej…

Ekofilm: Puchar Prezydenta RP Andrzeja Dudy dla...

Kto w tym roku dołączy do grona zwycięzców Międzynarodowego Konkursu Filmowego w ramach Festiwalu Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego „Ekofilm”? Tego dowiemy się już 19 maja 2018 r. Reżyser najlepszej produkcji - zdobywca Grand Prix otrzyma puchar Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Nagrodzone filmy festiwalu będzie można zobaczyć 20 maja o godz. 16:00, a już od czwartku w Nowogardzkim Domu Kultury prezentować będziemy wszystkie 38 tytułów, które staną w szranki o miano najlepszego filmu poświęconego problemom ekologii i ochrony środowiska. Przed widzami oraz jury - w którego skład wchodzą filmoznawcy, przyrodnicy, a przede wszystkim osoby kochające Naturę – stoi bardzo trudne zadanie: ocena produkcji naszych sąsiadów oraz tych z odległych kontynentów, a przede wszystkim otwarcie się na różne rodzaje wrażliwości i zgłębianie tematu ochrony środowiska z różnorodnych perspektyw. Poniżej prezentujemy zdobywców Grand Prix Ekofilmu z ostatnich lat:

Więcej…

Ekofilm: jury Międzynarodowego Konkursu Filmowego

38 najlepszych filmów z 32 różnych krajów oceni jury Międzynarodowego Festiwalu Filmów Ekologiczych "Ekofilm" im. Macieja Łukowskiego. W komisji zasiedli filmoznawcy, przyrodnicy i osoby, którym nieobce jest dobro Natury i przyszlości naszej planety: Mateusz Żegliński, Marek Piotrowicz, Grzegorz Fedorowski, Mirosław Sobala oraz Krzysztof Kuźnicki. To właśnie oni wyłonią zdobywcę Grand Prix festiwalu oraz pucharu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Zadecydują również kto otrzyma nagrody ufundowane przez: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Zakład Unieszkodliwiania Odpadów EcoGenerator, Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Szczecinie, Nadleśnictwo Nowogard, Celowy Związek Gmin R-XXI, Burmistrza Nowogardu Roberta Czaplę oraz Nowogardzki Dom Kultury.

Więcej…

Ekofilmowe "Żywioły" Marzeny Marcinkiewicz

Przez cały okres trwania Ekofilmu (17-24 maja 2018 r.), w foyer NDK, prezentowana będzie wystawa „Żywioły” Marzeny Marcinkiewicz. Artystka od lat związana jest z Nowogardzkim Domem Kultury, a od dzieciństwa z fotografią. Jej prace to nostalgiczny reportaż przemijania, zamykający w kadrach życie, przyrodę, zachody słońca. Każdy najdrobniejszy szczegół - listowie na wietrze, czy chropowatość kory drzew - przywołuje emocje i pozwala na chwilę bliskości z naturą. „Żywioły” będzie można podziwiać do 6 czerwca 2018 r. Serdecznie zapraszamy!

Więcej…

Zapraszamy: Ekofilm 2018

Ponad 130 filmów z różnych krańców świata wpłynęło na Międzynarodowy Konkurs Filmowy w ramach Festiwalu Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego „Ekofilm”, który rozpocznie się w Nowogardzie 17 maja. 38 najlepszych obrazów będzie walczyć o puchar Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Grand Prix festiwalu. Na ekranie wyświetlone zostaną produkcje m.in. z Australii, Francji, Kanady, Chile, Polski i Finlandii.

{nomultihumb}Festiwal Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego „Ekofilm” jest przeglądem twórczości filmowej poświęconej problemom ekologii i ochrony środowiska, w tym roku odbędzie się jego XV ogólnopolska i XI międzynarodowa edycja.

W weekend przed oficjalnym otwarciem festiwalu – 12 i 13 maja – w Nowogardzkim Domu Kultury publiczność będzie miała szansę zobaczyć wybrane obrazy filmowe, które zdobyły nagrody podczas ostatniej edycji Ekofilmu. W sobotę zaprezentowane zostaną: „Woods” – zdobywca Grand Prix, w reżyserii litewskiego twórcy – Ignasa Meilunasa, „Choice” Macieja Puczyńskiego traktujący o wolności i życiu człowieka w symbiozie z naturą, oraz „Koniec spania” – impresja Ryszarda Ferenca ukazująca relacje między owadami żyjącymi w jednym środowisku. Niedziela upłynie pod znakiem troski o pszczoły, których aktualna sytuacja przedstawiona zostanie poprzez film Krystiana Matyska „Łowcy miodu. Na ratunek pszczołom”.

Ekofilm to również wydarzenia w przedszkolach i szkołach, które – tradycyjnie już – biorą udział w ekologicznym Współzawodnictwie Placówek Oświatowych. Przedsięwzięcia organizowane w ramach eko-akcji mają różnorodny charakter: od turniejów sportowych i konkursów literackich, poprzez fotograficzne, plastyczne, językowe - do tych związanych z wiedzą o środowisku. Odbywają się również apele, wycieczki i eko-lekcje. Rozstrzygnięte zostaną również konkursy organizowane przez Nadleśnictwo Nowogard oraz Ligę Ochrony Przyrody. Tak właśnie wygląda maj w Nowogardzie – nawet najmłodsi nie są zieloni w temacie ekologii, ich umiejętności i wiedza są wciąż poszerzane - w trosce o Naturę, wspólne dobro.

Osiem dni festiwalu, wypełnionych będzie projekcjami 38 najlepszych filmów o tematyce ekologicznej z różnych zakątków świata. Pojawią się opowieści m.in. z Australii, Turcji, Argentyny, Kanady, Francji, Chile, Rumunii , USA a także produkcje polskich twórców. Historie te przybiorą różne formy: dokumentalne i fabularyzowane, będzie miejsce na przepiękne zdjęcia z przyrodniczych planów, a także animacje. W dniach od 17 do 19 maja zaprezentowane zostaną wszystkie filmy biorące udział w Międzynarodowym Konkursie Filmowym, które przeszły oficjalną selekcję:

Więcej…

Strona 1 z 2

pierwsza
poprzednia
1

{nomultithumb}

{nomultithumb}

{nomultithumb}

https://www.google.com/calendar/embed?src=sekretariat@ndk.pl&ctz=Europe/Warsaw

{nomultithumb}

Naszą witrynę przegląda teraz 15 gości 

KONTAKT

SEKRETARIAT tel. 91 39 26 283
FAX 91 39 26 263
poniedziałek-piątek 8.00-16.00
www.ndk.pl
sekretariat@ndk.pl

ADRES

Nowogardzki Dom Kultury
Plac Wolności 7
72-200 Nowogard