TARGI EKOLOGICZNE - WSTĘP DO EKOFILMU


Nowogardzki Dom Kultury, organizator Międzynarodowego Festiwalu Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego „Ekofilm”, zaprasza do udziału w targach, których celem jest propagowanie idei ekologicznych i życia w zgodzie  ze środowiskiem naturalnym. Koncepcja Targów skupiona jest na promocji ekologicznych technologii związanych z recyklingiem oraz wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii,  a także promocji i popularyzacji żywności ekologicznej, naturalnej i niskoprzetworzonej oraz kosmetyków i środków czystości, których skład oparty jest wyłącznie na składnikach pochodzenia naturalnego. Celem targów jest także wskazanie korzyści z usuwania i  łagodzenia szkodliwych efektów współczesnej cywilizacji i prezentowanie możliwości modelowania przestrzeni życiowej zgodnego z ideami ekologii.

W programie:

Groty Ekologa to propozycja dla osób, które chciałyby poczuć bliskość z Naturą na własnej skórze. To właśnie tutaj chętni będą mogli: obejrzeć ciekawe filmy, które zdobyły nagrody podczas ostatniej edycji festiwalu, wysłuchać różnorodnych wykładów – dotyczących ekologii w codziennym życiu, a także wziąć udział w warsztatach. Oferta skierowana jest do wszystkich zainteresowanych, eko-pasjonatów indywidualnych jak i całych rodzin, czy grup przyjaciół. Atmosfera sprzyjać będzie poszukiwaniom inspiracji, a także skupieniu na problemach – i możliwościach – Ziemi. Wstęp wolny

GROTY EKOLOGA

SOBOTA 14.05.2016 12.00-20.00

GROTA I

12.00-14.00 Warsztaty „Cuda i cudeńka z papierowej wikliny” z Przedszkolem nr 4 | czas trwania: 2h, grupa odbiorców: dzieci, młodzież, dorośli

Czy zastanawialiście się kiedyś jakie cuda można wyczarować z papierowej wikliny? Różnorodne formy wykorzystania starych gazet i ścinków pokażą nam przedstawiciele Przedszkola nr 4 w Nowogardzie. Mamy nadzieję, że działania te zainspirują i zachęcą uczestników do ekologicznego spojrzenia na świat!

14.30-16.30 Warsztaty ceramiki z Agnieszką Kitlas | czas trwania: 2h, grupa odbiorców: dzieci, młodzież

Praca z gliną pozwala na prawie niczym nieograniczone, twórcze wyrażenie siebie. Każdy etap modelowania ceramiki jest nie tylko okazją do wspaniałej zabawy - uczy też cierpliwości, twórczego szukania rozwiązań problemów, poprawia koncentrację. Ceramika to nie tylko kształtowanie gliny i rozwój zdolności manualnych. To także kształtowanie charakteru i rozwój osobowości. Już od fazy projektowej, poprzez lepienie a potem ozdabianie wykonanej pracy szkliwem rozbudzamy naszą wyobraźnię, kreatywność, która pozwala nam osiągnąć zamierzone rezultaty. Ceramika to emocjonalne zaangażowanie, skupienie uwagi, ulga dla zmysłów atakowanych nadmiarem bodźców, relaks, który odczuwa każdy, kto zatopi dłonie w chłodnej glinie. Gotowy produkt natomiast to duma z przejścia wszystkich etapów, poczucie sprawstwa, wzrost wiary we własne możliwości, radość z uzyskanych rezultatów.

16.45-17.45 Warsztaty tworzenia biżuterii recyklingowej z Klubem Zakręconych | czas trwania: 1h grupa odbiorców: młodzież, dorośli

Klub Zakręconych to grupa osób, które oszalały na punkcie recyklingowej biżuterii i podczas spotkania w Grocie Ekologa zachęcą uczestników do podjęcia próby wykonania własnych naszyjników, pierścieni czy bransoletek. Mie widziane będą recyklingowe materiały takie jak np. „klipsy” od puszek aluminiowych.

18.15-20.00 Warsztaty „Coś z niczego” z Przedszkolem nr 3 | czas trwania: 1¾ h, grupa odbiorców: dzieci

Warsztaty „Coś z niczego” z Przedszkolem nr 3 będą dla dzieci ogromną frajdą. Z niepotrzebnych już przedmiotów, plastikowych i papierowych elementów stworzą magiczne stworki, kolorowe motyle i inne cuda!

GROTA II

12.00-12.45 Projekcja filmu BIESZCZADZKI PARK NARODOWY (Rok produkcji: 2012 Czas trwania: 45’ Reż. Marcin Krzyżański) | grupa odbiorców: dzieci, młodzież, dorośli

Zapraszamy na wędrówkę po jednej z największych polskich ostoi dzikiej przyrody. To miejsce, gdzie szybujące po niebie orły mogą się przyglądać niedźwiedziom i żubrom, przemierzającym bieszczadzkie knieje, a ścieżki wilków przecinają się z tropami rysia. Posłuchamy wiosennych treli drozda obrożnego i jesiennego barytonu jeleni. Pokażemy, gdzie pstrągi chowają się przed wydrą… Opowiemy, dlaczego śnieżycom tak spieszy się do kwitnienia. Odwiedzimy także zaczarowany las bukowych krzywulców.

13.00-13.30 Projekcja filmu GORĄCO I SUCHO z cyklu OCALONY ŚWIAT (Rok produkcji: 2012 Czas trwania: 26’56’’ Reż. Marta Kądziela)

Grzegorz Miśtal wyrusza w podróż na kolorowe, suche, słoneczne łąki kserotermiczne. W tej wyprawie towarzyszy mu aktorka, społeczniczka fascynatka  przyrody - Anna Dymna. Niewiele osób wie, że swobodnie można ją nazwać botanikiem-amatorem. Ulubionym miejscem odpoczynku aktorki jest jej ogród, w którym pracowicie pielęgnuje rośliny. Nic dziwnego że przyjęła zaproszenie do współpracy i z ciekawości poznawania świata storczyków leśnych. Włączyła się także czynnie w proces ratowania żmijowca czerwonego, rośliny kserotermicznej.

13.45-14.10 Projekcje filmów: DLACZEGO W DOMACH I BIURACH WYSZŁY Z MODY PIÓRA? z serii KAKTUS I MAŁY (Rok produkcji: 2014 Czas trwania: 5’21’’ Reż.: Jolanta Dudzińska), JAK KAKTUSA GRANIE WSPARŁO ŚMIECI SEGREGOWANIE z serii KAKTUS I MAŁY (Rok produkcji: 2014 Czas trwania: 5’ 21’’ Reż. Marta Stróżycka), DLACZEGO GRAT PARKOWAŁ W LESIE OD LAT? z serii KAKTUS I MAŁY (Rok produkcji: 2013, czas trwania: 5’21’’ Reż. Agata Mikina) | grupa odbiorców: dzieci

14.20-14.40 Projekcja filmu ZWIERZAKI PANA WŁADKA (Rok produkcji: 2007 Czas trwania: 15’24’’ Reż. Alicja Grzechowiak) | grupa odbiorców: dzieci, młodzież, dorośli

Bohaterem reportażu jest 80-letni myśliwy, który od kilku lat niesie pomoc rannym dzikim zwierzętom. Pan Władysław uratował życie łabędziom i krukom. Oprócz owiec i baranów, opiekuje się dzikiem oraz koziołkiem. Pan Władysław podkreśla, jak ważny jest szacunek do „naszych braci mniejszych”. Słowa te nabierają szczególnego znaczenia w ustach człowieka, który przez 60 lat zajmował się myślistwem...

15.00-16.15 Warsztaty tworzenia przyborników z Anną Paczkowską | czas trwania: 1¼h, grupa odbiorców: dzieci, młodzież

Jeśli chcecie stworzyć oryginalny organizer, który będziecie z dumą prezentować na swoich biurkach, to jest to znakomita okazja! Zajęcia poprowadzi Anna Paczkowska, która na co dzień otacza się recyklingowymi przedmiotami użytkowymi. Podczas spotkania dowiecie się jak w kreatywny sposób wykorzystać rzeczy, które niektórzy uznaliby za śmieci.

16.30-17.00 Projekcja filmu JAN SOKOLNIK (Rok produkcji: 2013 Czas trwania: 24’25’’ Reż. Alicja Grzechowiak) | grupa odbiorców: dzieci, młodzież, dorośli

Bohater reportażu Jan Zdanowicz z Suwalszczyzny zajmuje się nietypową pasją - sokolnictwem. Rozmnaża i układa do polowania drapieżne ptaki: rarogi, sokoły wędrowne oraz sokoły gołębiarze. Jan obawia się o swoją hodowlę, bowiem istnieje realna szansa na budowę farmy wiatrowej w okolicy jego gospodarstwa. Hodowca próbuje zwrócić uwagę sąsiadów na zagrożenie ze strony wiatraków, które nie tylko zniszczą jego wieloletnią pasję, ale bezpowrotnie zdegradują unikalną przyrodę oraz dziewiczy dotąd krajobraz Suwalszczyzny.

17.15-18.00 Wykład Przemka Kozakowskiego „Projekt Venus” | czas trwania: 45 minut, grupa odbiorców: młodzież, dorośli

Projekt Venus to nowy system socjo-ekologiczny, którego założenia są zgodne z ludzkimi potrzebami jak i ze środowiskiem. Jest to system, który poprzez wykorzystanie dostępnych technologii związanych z organizacją transportu, produkcji odnawialne, czystej energii, produkcji żywności i wody, ma doprowadzić do skrócenia dnia pracy oraz podnieść poziom życia w sposób, którego większość ludzi nawet nie potrafi sobie wyobrazić. Organizacja Projekt Venus powstała w 1975 roku w USA, od tamtego czasu rozrasta się, stawiając sobie za cel poprawę warunków bytowania społeczeństwa poprzez skłonienie się ku: gospodarce opartej na zasobach, zrównoważonemu rozwojowi, efektywnemu zarządzaniu energią i zasobami naturalnymi oraz automatyzacji.

18.00-19.00 Warsztaty florystyczne z Dorotą Baszczyńską | czas trwania: 1h, grupa odbiorców: młodzież, dorośli

Jak ułożyć nieposkromione, majowe kwiecie? Do stworzenia pięknych bukietów wszystkich zgromadzonych w Grocie Ekologa zachęci Dorota Baszczyńska – znana nowogardzka florystka.

 

19.15-20.00 Wykład pokazowy Anny Paczkowskiej | czas trwania: 45 minut, grupa odbiorców: młodzież, dorośli

Wykład Anny Paczkowskiej to przede wszystkim spotkanie z Recykling Art. Będzie to opowieść o tym w jaki sposób można zmienić swój stosunek do rzeczy pozornie niepotrzebnych, powszechnie zwanych śmieciami. Uczestnicy wydarzenia dowiedzą się jak stworzyć zupełnie nową rzecz, która stanie się integralną częścią codziennego życia. Przyjdź i znajdź w sobie konstruktora - zamiast kupować chodnik czy lampę zrób je sam! 

GROTY EKOLOGA

NIEDZIELA 15.05.2016 10.00-15.00

GROTA I

10.00-11.00 Wiosenny pejzaż z Zielonym Przedszkolem | czas trwania: 1h, grupa odbiorców: dzieci

Grupa pedagogów z Zielonego Przedszkola zainteresuje najmłodszych tematem ekologii i rozbudzi artystyczne umiejętności. Chętnie dzieci będą mogły wykonać prace w różnorodnych technikach, oczywiście pod okiem doświadczonych opiekunów. A może uczestnikom uda się wykorzystać recyklingowe elementy w nietypowy sposób? Ekologia górą!

11.15-12.15 Warsztaty szczudlarskie z grupą Hotel | czas trwania: 1h, grupa odbiorców: dzieci, młodzież

Jesteś człowiekiem twardo stąpającym po ziemi, czy też ciągle chodzisz z głową chmurach? Mamy dla Ciebie propozycję wspaniałej przygody i nowych, niebiańskich doświadczeń - warsztaty szczudlarskie z grupą „Hotel”. Podczas treningu instruktorzy pomogą Ci spojrzeć na świat z innej perspektywy, zapoznasz się ze sprzętem, zasadami oraz technikami poruszania się na szczudłach, a także rozwiniesz swoją koncentrację i dowiesz się jak balansować na granicach doznań. Szczudlarstwo to świetna zabawa. Podczas spotkania obowiązują: obuwie z twardą podeszwą, wygodne ubranie (spodnie: leginsy, dresy – inny materiał niż jeans) oraz ciepłe okrycie do pracy w terenie.

11.30-14.30 Warsztaty filcowania z Agnieszką Kitlas | czas trwania: 3h, grupa odbiorców: młodzież, dorośli

Dzięki plastycznemu materiałowi jakim jest filc nauczysz się jak tworzyć różnorodne ozdoby czy biżuterię. Dowiesz się jak w prosty sposób przyozdobić ubranie lub własny, ciepły kąt. Rękodzieło pozwoli wyciszyć się oraz skupić na bieżącej chwili. W temat filcowania wszystkich zainteresowanych wprowadzi Agnieszka Kitlas.

14.30 -15.00 Zajęcia z chustą animacyjną z Iwoną Wiśniewską | czas trwania½h, grupa odbiorców: dzieci

Zabawy z chustą Klanzy łączą wrażenia wzrokowe, dotykowe i ruch, wprowadzają radosny nastrój i odprężenie. Chusta dostarcza wielu wrażeń uczestnikom zabaw, wprowadza tajemniczą atmosferę, a przy tym pobudza wyobraźnię i wyzwala pozytywne emocje. Jest jednocześnie odpowiedzią na pytanie jak zachęcić dzieci do działania w grupie.


GROTA II

10.00-10.45 Tworzenie zwierząt z balonów z grupą Hotel | czas trwania: ¾ h, grupa odbiorców: dzieci

Jeśli chciałeś zostać mistrzem tworzenia zwierząt z balonów to warsztaty z grupą Hotel na pewno się to uda. Różnorodne kształty, psy-baloniska, czy balonowe myszki... a może stworzysz balonowego stworka-potworka?

11.00-11.45 Projekcja filmu BIESZCZADZKI PARK NARODOWY (Rok produkcji: 2012 Czas trwania: 45’ Reż. Marcin Krzyżański) | grupa odbiorców: dzieci, młodzież, dorośli

Zapraszamy na wędrówkę po jednej z największych polskich ostoi dzikiej przyrody. To miejsce, gdzie szybujące po niebie orły mogą się przyglądać niedźwiedziom i żubrom, przemierzającym bieszczadzkie knieje, a ścieżki wilków przecinają się z tropami rysia. Posłuchamy wiosennych treli drozda obrożnego i jesiennego barytonu jeleni. Pokażemy, gdzie pstrągi chowają się przed wydrą… Opowiemy, dlaczego śnieżycom tak spieszy się do kwitnienia. Odwiedzimy także zaczarowany las bukowych krzywulców.

12.00-12.30 Wykład ACT Natural | 30 minut, grupa odbiorców: młodzież, dorośli

Firma ACT Polska powstała w 1999 roku. Od tego czasu oferuje produkty z mikrowłókna odnosząc duże sukcesy w sprzedaży bezpośredniej. Pierwszy na świecie czyścik z mikrowłókna ACTEX wynalazł Rudolf Nordin w 1990 roku. Wtedy to szwedzka firma ACT - Advanced Cleaning Technics wprowadziła na rynek ten wynalazek, zapoczątkowując nową erę w dziedzinie sprzątania. Uzyskać pełną czystość i blask mieszkania przy użyciu samej wody? Do 1990 r. brzmiało jak utopia, coś co ludziom nie przechodziło nawet przez myśl. Oszołomieni sukcesami rynkowymi coraz to nowych detergentów, przestaliśmy sobie wyobrażać świat bez nich, a koncepcja sprzątania bez pomocy chemikaliów graniczyła z herezją. Na szczęście znalazł się taki "heretyk" i rewolucjonista za razem - Rudolf Nordin, który wykorzystał potencjał, jaki tkwił w wyjątkowo cienkim włóknie syntetycznym z Japonii. Możesz to sprawdzić - to naprawdę działa!

12.45-13.45 Nauka żonglerki butelkami PET z grupą Hotel | czas trwania: 1 h, grupa odbiorców: dzieci, młodzież

Wyobraź sobie imprezę rodzinną, podczas której wyciągasz kolorowe butelki PET i zaczynasz nimi żonglować niczym profesjonalny klaun. Tej umiejętności i skupienia nauczy Cię grupa animacji „Hotel”

12.50-13.20 Projekcja filmu GORĄCO I SUCHO z cyklu OCALONY ŚWIAT (Rok produkcji: 2012 Czas trwania: 26’56’’ Reż. Marta Kądziela) | grupa odbiorców: młodzież, dorośli

Grzegorz Miśtal wyrusza w podróż na kolorowe, suche, słoneczne łąki kserotermiczne. W tej wyprawie towarzyszy mu aktorka, społeczniczka fascynatka  przyrody - Anna Dymna. Niewiele osób wie, że swobodnie można ją nazwać botanikiem-amatorem. Ulubionym miejscem odpoczynku aktorki jest jej ogród, w którym pracowicie pielęgnuje rośliny. Nic dziwnego że przyjęła zaproszenie do współpracy i z ciekawości poznawania świata storczyków leśnych. Włączyła się także czynnie w proces ratowania żmijowca czerwonego, rośliny kserotermicznej

13.25-13.40 Projekcja filmu ZWIERZAKI PANA WŁADKA (Rok produkcji: 2007 Czas trwania: 15’24’’ Reż. Alicja Grzechowiak), grupa odbiorców: dzieci, młodzież, dorośli

Bohaterem reportażu jest 80-letni myśliwy, który od kilku lat niesie pomoc rannym dzikim zwierzętom. Pan Władysław uratował życie łabędziom i krukom. Oprócz owiec i baranów, opiekuje się dzikiem oraz koziołkiem. Pan Władysław podkreśla, jak ważny jest szacunek do „naszych braci mniejszych”. Słowa te nabierają szczególnego znaczenia w ustach człowieka, który przez 60 lat zajmował się myślistwem...

13.45-14.00 Projekcje filmów: DLACZEGO W DOMACH I BIURACH WYSZŁY Z MODY PIÓRA? z serii KAKTUS I MAŁY (Rok produkcji: 2014 Czas trwania: 5’21’’ Reż.: Jolanta Dudzińska), JAK KAKTUSA GRANIE WSPARŁO ŚMIECI SEGREGOWANIE z serii KAKTUS I MAŁY (Rok produkcji: 2014 Czas trwania: 5’ 21’’ Reż. Marta Stróżycka), DLACZEGO GRAT PARKOWAŁ W LESIE OD LAT? z serii KAKTUS I MAŁY (Rok produkcji: 2013, czas trwania: 5’21’’ Reż. Agata Mikina) | grupa odbiorców: dzieci

Kiedyś  używano do pisania gęsich piór, które potem zastąpiono wiecznymi. A teraz mamy zatrzęsienie różnego rodzaju jednorazówek:  długopisów, flamastrów, pisaków, mazaków, markerów no i kartridżów do drukarek, które zaśmiecają nasze domy i biura. Często się o tym przekonujemy dopiero wtedy, kiedy robimy porządki. Mały, Kaktus i Kaśka namawiają nas do używania do pisania przyrządów wielokrotnego użytku, które, jak to ma miejsce w przypadku kartridżów do drukarek,  możemy poddawać wielokrotnej regeneracji.

Podczas wakacji w szkole Małego został przeprowadzony remont. Budynek wygląda teraz pięknie, ale wykonawca nie uprzątnął śmieci po remoncie, które zalegają szkolne podwórko i boisko. Kaśka, Mały i Kaktus wpadają na pomysł szeroko rozreklamowanej szkolnej imprezy połączonej z quizem i występem zespołu Kaktusa, promującej selektywną zbiórkę śmieci. Koncert spełnia swoje zadanie i działa dopingująco także na nierzetelnego wykonawcę remontu, który niespodziewanie sprząta pozostawione przez siebie wokół szkoły śmietnisko.

W  lesie, nieopodal domku letniskowego Małego, niczym kukułcze jajo, ktoś porzucił samochodowy grat, który od lat zatruwa leśne środowisko, rdzewiejąc i zanieczyszczając je rozkładającym się olejem silnikowym i nie tylko. Mały z pomocą Kaktus, Kaśki oraz swego Taty postanawiają usunąć grat z lasu i przeprowadzić prywatne śledztwo. Po żmudnych staraniach udaje im się odnaleźć właściciela winowajcę, który ponosi finansowe konsekwencje swojego nieodpowiedzialnego czynu, a jednocześnie mają okazję poznać i zaprzyjaźnić się z miłośnikiem starych samochodów fałszywie posądzonego o przestępstwo.

14.05-14.35 Projekcja filmu JAN SOKOLNIK (Rok produkcji: 2013 Czas trwania: 24’25’’ Reż. Alicja Grzechowiak) | grupa odbiorców: dzieci, młodzież, dorośli

Bohater reportażu Jan Zdanowicz  z Suwalszczyzny zajmuje się nietypową pasją - sokolnictwem.  Rozmnaża i układa do polowania drapieżne ptaki: rarogi, sokoły wędrowne oraz sokoły gołębiarze. Jan obawia się o swoją hodowlę, bowiem istnieje realna szansa na budowę farmy wiatrowej w okolicy jego gospodarstwa. Hodowca próbuje zwrócić uwagę sąsiadów na zagrożenie ze strony wiatraków, które nie tylko zniszczą jego wieloletnią pasję, ale bezpowrotnie zdegradują unikalną przyrodę oraz dziewiczy dotąd krajobraz Suwalszczyzny.

 

KARTA ZGŁOSZENIA WYSTAWCY

Targi mają umożliwić konsumentom  zapoznanie się z nowymi energooszczędnymi technologiami, ofertami firm sprofilowanych proekologicznie, działalnością gospodarstw agroturystycznych oraz wytwórców zdrowej żywności i kosmetyków opartych tylko na składnikach naturalnych.

Dla producentów to doskonałe miejsce do wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie metod wytwarzania produktów ekologicznych, a także ich szeroko pojętej promocji i popularyzacji.

Nowogardzkie targi ekologiczne odbędą się w dniach 14 - 15 maja 2016r. podczas trwania Międzynarodowego Festiwalu Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego „Ekofilm”.

Targi odbędą się przy Placu Szarych Szeregów w Nowogardzie. Jest do doskonała lokalizacja w okolicy jeziora nowogardzkiego oraz miejsce odpoczynku i rekreacji mieszkańców Nowogardu.

Kontakt: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Zapraszamy chętne zespoły oraz wokalistów do zaprezentowania się na scenie plenerowej podczas Targów Ekologicznych, które odbędą się 14 i 15 maja 2016r. Na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do 29 kwietnia 2016r. wyślijcie krótki filmik lub mp3 z nagraniem Waszej twórczości oraz kartę zgłoszenia, lub też dostarczcie materiały osobiście do sekretariatu NDK. W tytule wiadomości wpiszcie „Występ podczas Targów Ekologicznych”. Grupy i soliści, którzy nas urzekną, będą mieli okazję zaprezentować się podczas imprezy.

 

 

 

 

{nomultithumb}

{nomultithumb}

{nomultithumb}

https://www.google.com/calendar/embed?src=sekretariat@ndk.pl&ctz=Europe/Warsaw

{nomultithumb}

WSPIERAJĄ NAS

Naszą witrynę przegląda teraz 9 gości 

KONTAKT

SEKRETARIAT tel. 91 39 26 283
FAX 91 39 26 263
poniedziałek-piątek 8.00-16.00
www.ndk.pl
sekretariat@ndk.pl

ADRES

Nowogardzki Dom Kultury
Plac Wolności 7
72-200 Nowogard