2014 O festiwalu

Smarzowski, Kubrick, Solarz, Wilq. Filmowe lato w Nowogardzie

Smarzowski, Kubrick, Solarz, Wilq. Filmowe lato w Nowogardzie

W dniach 9-13 lipca w Nowogardzie odbędzie się 18. edycja Festiwalu Filmu-Muzyki-Malarstwa "Lato z Muzami". Wśród gości wydarzenia znajdą się m.in. Wojtek Smarzowski, Wojciech Solarz, Sebastian Stankiewicz, Kamil Tkacz. Bogaty program filmowy (fabuły, krótkie metraże, animacje) wzbogacony zostanie o spotkania z twórcami polskiego kina, koncerty, wystawy, prezentacje i liczne warsztaty. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest darmowy.

Laur Cisowy, nagrodę przyznawaną cenionemu polskiemu reżyserowi, odbierze w tym roku Wojtek Smarzowski, twórca m.in. "Wesela", "Domu złego" i "Drogówki". Na "Lecie z Muzami" będzie można obejrzeć film "Pod Mocnym Aniołem" oraz dokument o reżyserze zatytułowany "Pod Mocnym Smarzolem". Wojtek Smarzowski dwukrotnie spotka się z publicznością festiwalu, a towarzyszyć mu będą producent Jacek Rzehak oraz autor wspomnianego filmu dokumentalnego Adam Lewandowski.

Gościem festiwalu będzie także Wojciech Solarz, młody polski aktor, reżyser, scenarzysta, który do Nowogardu przyjedzie ze swoimi filmami oraz ze specjalnym występem kabaretowo-artystycznym. Widzowie festiwalu zobaczą go m.in. w filmie "Bobry", który pokazany zostanie tutaj przedpremierowo oraz w licznych produkcjach krótkometrażowych, w których zagrał ("Odwyk"), ale też które sam wyreżyserował (m.in. "Tajemnica Alberta"). Obok niego nurt kina niezależnego i dobrego aktorstwa reprezentować będzie Sebastian Stankiewicz, którego na festiwalu będzie można zobaczyć w kilku produkcjach (m.in. "Fragmenty", "Trashhh!", "Brzydkie słowa"). Obaj aktorzy spotkają się z publicznością festiwalową.

Bardzo ważnym wydarzeniem festiwalu jest konkurs Filmowa Młoda Polska, który prezentuje dokonania w dziedzinie kina krótkometrażowego. W zorganizowanym przy współpracy ze Stowarzyszeniem Film Forum konkursie weźmie udział 14 filmów. Polskie krótkie filmy będzie można też zobaczyć w bloku poświęconym filmom fantastycznym i horrorom, które do Nowogardu przybywają wraz z Jarosławem Florczakiem, dyrektorem Niezależnego Festiwalu Filmów Fantastycznych i Horrorów w Bielawie. Na "Lecie z Muzami" będzie też można obejrzeć krótkie produkcje studia Platige Image, a wśród nich "Wilqa Negocjatora", krótki filmik na podstawie komiksu o superbohaterze z Opola.

Wydarzeniem specjalnym festiwalu będzie prezentacja dokumentu "Był bunt" w reżyserii Małgorzaty Kozyry. Opowiada on o buntach w polskich więzieniach, które wybuchły przed 25 laty. Do takiego zdarzenia doszło m.in. właśnie w Nowogardzie oraz w niedalekim Goleniowie. Jak pamiętają tamte wydarzenia mieszkańcy miasta? Czy wstrząsną nimi niepokazywane wcześniej materiały filmowe z tych tragicznych zajść? Będzie można się o tym przekonać 13 lipca, a po seansie przewidywane jest spotkanie z twórcami filmu (Małgorzata Kozera i współscenarzysta Łukasz Bluszcz) oraz świadkami tamtych wydarzeń.

W trakcie specjalnych spotkań będzie można wziąć udział w rozmowie na temat kina Stanleya Kubricka oraz aktorskich dokonań Philipa Seymoura Hoffmana. Do Nowogardu zawitają dziennikarze i publicyści, którzy podzielą się swoją wiedzą w tych tematach, a zwieńczeniem spotkań będą seanse filmów "2001: Odyseja kosmiczna" oraz "Mistrz". Podczas dwóch nocnych seansów widzowie obejrzą zestawy filmów o opętanych zakonnicach i kanibalach.

Festiwalową publiczność mają szansę przyciągnąć koncerty, w tym dwa o dużej randze. W czasie otwarcia festiwalu będzie można obejrzeć i posłuchać m.in. występu zespołu Tekla Klebetnica. Podczas sobotniego wieczoru 12 lipca wystąpi The Washing Machine, który zagra do filmu niemego Alfreda Hitchcocka zatytułowanego "Lokator".

"Lato z Muzami" to także cykle: The Best of... Polska (m.in. "Ida" oraz "Chce się żyć"), Premiera w regionie (m.in. "Teoria wszystkiego" Terry'ego Gilliama), codzienne seanse filmów dla dzieci, pokazy przedpremierowe (m.in. "Frank" z udziałem Michaela Fassbendera).

W takcie festiwalu rozstrzygnięty zostanie także konkurs na Komiks o tematyce filmowej lub inspirowanej filmami, w którym na zwycięzcę czeka bardzo atrakcyjna nagroda. W dniach 4-13 lipca w Nowogardzie trwać będą Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne ARTeria. W jednej przestrzeni spotkają się profesjonaliści - tancerze, malarze, aktorzy, wokaliści i instrumentaliści - oraz młodzi adepci sztuki.

Patronami medialnym festiwalu są: miesięcznik "Kino", TVP Szczecin, Kurier  Szczeciński oraz serwisy Infoludek.pl, wnowogardzie.pl i Esensja.pl. Partnerem i współorganizatorem konkursu Filmowa Młoda Polska jest Stowarzyszenie Film Forum.

Organizatorami festiwalu są Urząd Miejski w Nowogardzie oraz Nowogardzki Dom Kultury.

 

{nomultithumb}

{nomultithumb}

{nomultithumb}

https://www.google.com/calendar/embed?src=sekretariat@ndk.pl&ctz=Europe/Warsaw

{nomultithumb}

WSPIERAJĄ NAS

Naszą witrynę przegląda teraz 24 gości 

KONTAKT

SEKRETARIAT tel. 91 39 26 283
FAX 91 39 26 263
poniedziałek-piątek 8.00-16.00
www.ndk.pl
sekretariat@ndk.pl

ADRES

Nowogardzki Dom Kultury
Plac Wolności 7
72-200 Nowogard