Finałowa odsłona 19. "Lata z Muzami"

Wczoraj dobiegła końca 19. edycja festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami”. Po raz kolejny i niestety ostatni obejrzeliśmy ciekawe filmowe tytuły, spotkaliśmy się z zaproszonymi gośćmi, podsumowaliśmy Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne ARTeria oraz poznaliśmy zwycięzców konkursu Filmowa Młoda Polska i konkursu na Krótką Formę Komiksową o Tematyce Filmowej.

 Lato z Muzami | 19.07.2015  Lato z Muzami | 19.07.2015
Więcej zdjęć ... foto: Martyna Kawa

„Lato z Muzami” było niepowtarzalną okazją do zapoznania się z wieloma dziedzinami sztuki. Mogliśmy je zgłębić, przypatrzyć się im od przysłowiowych kulis oraz dzięki uczestnictwie w dyskusjach zadań nurtujące nas pytania. To kilka dni intensywnych, artystycznych poszukiwań, ale także świetnej zabawy.

 

Nawet w trakcie ostatniego, tak ważnego dla nas dnia, nie zapomnieliśmy o najmłodszych widzach. Wraz ze Szczecińską Ligą Superbohaterów, reprezentowaną przez Tomasza Gierwiatowskiego i Aleksandrę Rydzewską, młodzi widzowie zasiedli po raz ostatni w Kinie Orzeł, żeby obejrzeć film „Asterix i Obelix: Osiedle Bogów”. Seans jak zwykle przyciągnął najmłodszych z towarzyszącymi im rodzicami.

 

Drugą filmową atrakcją, którą przygotował dla nas dyrektor artystyczny Krzysztof Spór, była projekcja krótkometrażowego filmu Bartosza Konopki „Z łóżka powstałeś”, której towarzyszyło spotkanie z odtwórcą głównej roli Pawłem Domagałą. To artystyczny projekt opowiadający o polskich przemianach społecznych oraz ustrojowych od czasów PRLu do współczesności przy pomocy łóżka oraz życia, które się wokół niego rozgrywa. Postać, którą odegrał Paweł Domagała stała się polskim everymanem, który ścierał się z rzeczywistością i starał sobie poradzić w każdej sytuacji. To zabawny, artystyczny obraz, który w niezwykle subtelny i dopracowany sposób opowiadał o naszych rodzimych bolączkach. Dyskusja moderowana przez dziennikarkę Dagmarę Romanowską pozwoliła widzom lepiej poznać aktora, kulisy powstawania filmu oraz jego podejście do czasów pokazywanych w filmie. Paweł Domagała, który gościł w Nowogardzie dwa dni pokazał się widzom „Lata z Muzami” z dwóch różnych stron. Zapowiedział znaną komedię „Wkręceni” oraz zaprezentował artystyczny projekt „Z łóżka powstałeś”. Oba z filmów cieszyły się uznaniem nowogardzkiej publiczności.

 

Kolejną kinowym punktem programu był pokaz filmu „W imieniu diabła” w reżyserii Barbary Sass. Pokaz poprzedziła prelekcja historyka filmu Katarzyny Wajdy, która wprowadziła nas w film oraz opowiedziała o wcześniejszej twórczości reżyserki. „W imieniu diabła” to kontrowersyjna historia żeńskiego klasztoru inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. To opowieść o kobietach, które znalazły się na cienkiej granicy pomiędzy głęboką wiarą a szaleństwem.

 

Po raz kolejny wróciliśmy do tematu humoru. Tym razem oryginalnego i absurdalnego reprezentowanego przez fantastyczny film Grzegorza Jaroszuka „Kebab i Horoskop”. Na seans, specjalnie dla widzów „Lata z Muzami” zaprosiliśmy reżysera, który po spotkaniu opowiedział o specyfice jego humoru oraz swoim podejściu do życia. ”Kebab i Horoskop” opowiada historię pracowników bankrutującego sklepu z dywanami. Pewnego dnia do firmy trafiają dwaj „specjaliści od marketingu”, którzy przedstawiają się jako Kebab i Horoskop. Przy pomocy niecodziennych technik sprzedaży oraz zagadkowych zadań mających na celu zintegrowanie pracowników starają się uratować sklep i wszystkich w nim zatrudnionych. Reżyser zdradził nam, że film jest dla niego metaforą świata codziennego oraz zastanawiał się czy na co dzień jest optymistą czy pesymistą.

 

Uroczyste zakończenie festiwalu, które odbyło się w Kinie Orzeł, również obfitowało w filmowe atrakcje. Nowogardzka publiczność miała niepowtarzalną okazję obejrzeć klasyczną komedię Charliego Chaplina „Brzdąc” z muzyką na żywo premierowo skomponowaną i wykonaną przez Tomasza Lewandowskiego z zespołem. Było to niezaprzeczalnie niesamowite muzyczno-wizualne widowisko, które rozbawiło i urzekło obecną na sali publiczność.

 

Następnie obejrzeliśmy laureata konkursu Filmowa Młoda Polska, którego wyłoniło jury w składzie: Agnieszka Zwiefka – reżyserka, Dagmara Romanowska – dziennikarka i publicystka, Kuba Ptaszyński – twórca niezależny oraz nowogardzcy kinomani Mirka Szymaniak i Krzysztof Koladyński. Jurorzy jednogłośnie nagrodzili Miłosza Sakowskiego i jego film „Dzień babci”. Na uroczysty pokaz i odbiór nagrody dotarł jeden z głównych aktorów Mateusz Nędza, dla którego film był ekranowym debiutem. Ostatnim filmem jaki obejrzeliśmy podczas 19. edycji Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” była kryminalna opowieść przygotowana przez Szczecińską Ligę Superbohaterów. Opowiedzieli oni historię kradzieży laptopa, która przydarzyła się rok wcześniej dyrektorowi artystycznemu festiwalu.

 

To jednak nie koniec atrakcji, które przygotowano na zakończenie tegorocznej edycji festiwalu. Na scenie plenerowej już od godziny 17:00 nowogardzka publiczność mogła uczestniczyć w wyjątkowym koncercie formacji Afrique Sogue, która zaprezentowała tradycyjną muzykę, taniec oraz śpiew charakterystyczne dla Zachodniej Afryki. Ten żywiołowy spektakl przeniósł nas w odległe i egzotyczne rejony Czarnego Lądu stając się tym samym niezapomnianym wydarzeniem.

 

Ostatni dzień „Lata z Muzami” to także czas na podsumowanie Międzynarodowych Warsztatów Artystycznych ARTeria. Mieszkańcy Nowogardu obejrzeli wernisaże prac wykonanych podczas warsztatów oraz wystawę uczestników pleneru malarskiego. Na główniej scenie w towarzystwie pani dyrektor Aneta Drążewska i dyrektora artystycznego wręczyliśmy nagrodę za Konkurs Filmowa Młoda Polska oraz rozstrzygnęliśmy konkurs na Krótką Formę Komiksową o Tematyce Filmowej.

[Justyna Adamczyk]

 

{nomultithumb}

{nomultithumb}

{nomultithumb}

https://www.google.com/calendar/embed?src=sekretariat@ndk.pl&ctz=Europe/Warsaw

{nomultithumb}

WSPIERAJĄ NAS

Naszą witrynę przegląda teraz 6 gości 

KONTAKT

SEKRETARIAT tel. 91 39 26 283
FAX 91 39 26 263
poniedziałek-piątek 8.00-16.00
www.ndk.pl
sekretariat@ndk.pl

ADRES

Nowogardzki Dom Kultury
Plac Wolności 7
72-200 Nowogard