Lato z Muzami 2016 - O FESTIWALU

 

20. Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami”

Nowogard, 15-17 lipca 2016

 

Tegoroczne „Lato z Muzami” to przegląd tego co najciekawsze w polskim i światowym kinie, to okazja porozmawiania z ciekawymi gośćmi o ich artystycznych dokonaniach, możliwość obejrzenia interesujących wydarzeń z wielu dziedzin sztuki. Będzie teatr, kino, muzyka, kabaret z wielką gwiazdą. Pragniemy, by 20 edycja naszego festiwalu na długo pozostała w pamięci mieszkańców miasta i okolic. To głównie z myślą o nich przygotowaliśmy program naszego wydarzenia – mówi dyrektor artystyczny festiwalu Krzysztof Spór. Główne wydarzenia festiwalu będą miały miejsce w dniach 15-17 lipca, ale już tydzień wcześniej organizatorzy zapraszają widzów na liczne wydarzenia artystyczne.

8 lipca rozpoczynają się, towarzyszące festiwalowi, warsztaty artystyczne ARTeria i już tego dnia pojawią się pierwsze atrakcje dla gości i mieszkańców. Od 8 do 12 lipca na plaży miejskiej w Nowogardzie, codziennie o 22:00, oglądać będzie można filmowe przeboje. W pięknych okolicznościach przyrody publiczność otrzyma dawkę dobrego kina rozrywkowego, reprezentującego różne gatunki. Będzie m.in. widowiskowe science-fiction („Lucy” ze Scarlett Johansson), kino akcji („John Wick” z Keanu Reevesem), thriller („Labirynt” z Hugh Jackmanem).

13 i 14 lipca to tradycyjne filmowe przedbiegi, które w godzinach popołudniowych dadzą możliwość zapoznania się z tytułami ważnymi i cenionymi, a nigdy wcześniej nie prezentowanymi w Nowogardzie. Wśród takich wydarzeń znajdą się m.in.: nominowany do Oscara „Mustang”, znakomite i doceniane na świecie „Barany. Islandzka opowieść”, bardzo urokliwy „Brooklyn” oraz rodzime wydarzenie filmowe „Baby Bump”. Po tym ostatnim seansie 14 lipca odbędzie się dyskusja o młodym polskim kinie, z udziałem zaproszonych gości.

W te dni na festiwalu odbędzie się też III edycja Konkursu Filmowa Młoda Polska, w trakcie której 22 krótkich polskich filmów fabularnych zmierzy się o nagrodę Grand Prix. Wśród jurorów tego wydarzenia znaleźli się m.in. MARCIN BORTKIEWICZ i MONIKA KUCZYNIECKA. Młody reżyser niedługo potem pokaże widzom w Nowogardzie swój fabularny debiut zatytułowany „Noc Walpurgi”. Ceniona animatorka jest autorką tegorocznego plakatu festiwalowego oraz współprowadzić będzie warsztaty dla dzieci i młodzieży, których współgospodarzem będzie też Liga Superbohaterów. Od 13 do 17 lipca codziennie w godzinach porannych, poprzedzających warsztaty, młodzi widzowie „Lata z Muzami” obejrzą zestaw popularnych filmów animowanych.

Główne wydarzenia festiwalowe zaplanowane zostały na 15-17 lipca. Wtedy to do Nowogardu zawitają znakomici goście ze swoimi artystycznymi dokonaniami. Głównym bohaterem i gościem honorowym festiwalu jest w tym roku MAREK KOTERSKI, laureat Lauru Cisowego za osiągnięcia artystyczne. Widzowie „Lata z Muzami” obejrzą jego głośne filmy, a będą to: „Dzień świra”, który wybrany został najlepszym polskim filmem 20 lat „Lata z Muzami” oraz „Nic śmiesznego” i „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”. Na otwarcie festiwalu zaprezentowany zostanie, wyreżyserowany przez Marka Koterskiego, monodram „Nie lubię pana, Panie Fellini” w wykonaniu jego żony MAŁGORZATY BOGDAŃSKIEJ. Specjalne spotkanie publiczności z Markiem Koterskim odbędzie się w sobotę 16 lipca o godzinie 11:30.

Swoje wizyty na festiwalu „Lato z Muzami” zapowiedzieli m.in.: MAŁGORZATA ZAJĄCZKOWSKA, gwiazda filmu „Noc Walpurgi” (16 lipca); GABRIELA MUSKAŁA, która spotka się z widzami po seansie filmu „Moje córki krowy” (16 lipca); ADAM WORONOWICZ, który do Nowogardu zawita z filmem „Czerwony pająk” (17 lipca) oraz CEZARY PAZURA, którego podziwiać będzie można podczas występu kabaretowego, ale także podczas specjalnego spotkania z publicznością (17 lipca).

Tradycyjnie „Lato z Muzami” to mnóstwo wydarzeń muzyczno-artystycznych. Muzycznie będą publiczność bawić MAŁGORZATA OSTROWSKA oraz zespół CUBA DE ZOO, a swoimi umiejętnościami pochwalą się młodzi uczestnicy warsztatów wokalnych ARTeria. Nie zabraknie wystaw, w tym imponujących rozmiarów instalacji „10 lat emocji” i „Polskiej drogi do Oscarów” przygotowanych przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz prac Małgorzaty Bucy skupionych pod nazwą „Retrospektywy”. Swoje dokonania zaprezentują widzom uczestnicy pleneru malarskiego i warsztatów artystycznych ARTeria.

Na zakończenie „Lata z Muzami” odbędzie się m.in. seans zdobywcy Grand Prix w Konkursie Filmowa Młoda Polska, premierowo wykonana zostanie muzyka Tomasza Lewandowskiego do „Gorączki złota”, filmowego arcydzieła Charliego Chaplina. O 22:00 w niedzielę 17 lipca festiwal zakończy widowisko plenerowe uczestników warsztatów artystycznych ARTeria.

Organizatorami 20. LATA Z MUZAMI są: Nowogardzki Dom Kultury oraz Burmistrz Nowogardu Robert Czapla. Sponsorzy wydarzenia to: Bono Fur Farm Spółka Cywilna, Ośrodek Wczasowy Familijni, Pizzeria Neptun, Bank Spółdzielczy oddział Nowogard, Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe Jastar, Firma Usługowo Handlowa Adam Fedeńczak, Drogeria Jasmin, Hurtownia Chemii Budowlanej i Gospodarczej Demgrad II, Firma Usługowa JF, Przedsiębiorstwo Inżynieryjno-Budowlane Pro-Bud, Firma Usługowo-Handlowa Bartek-Domet, Bank PeKaO S.A. oddział Nowogard, Warta S.A., Szkoła Tańca Flesz, Restauracja Kamena, Hurtownia Artykułów Biurowych Pier, Hotel Przystań, Fabryka Okien i Drzwi Okno, Hurtownia Budowlano-Chemiczna Bogito, Restauracja Okrąglak. Patroni medialni festiwalu to: TVP 3 Szczecin, Miesięcznik Kino, Gazeta Wyborcza, Dziennik Nowogardzki, Infoludek.pl, Wiadomości Samorządowe, Radio Enka.fm, wnowogardzie.pl, Gazeta Łobeska.

{nomultithumb}

{nomultithumb}

{nomultithumb}

https://www.google.com/calendar/embed?src=sekretariat@ndk.pl&ctz=Europe/Warsaw

{nomultithumb}

WSPIERAJĄ NAS

Naszą witrynę przegląda teraz 21 gości 

KONTAKT

SEKRETARIAT tel. 91 39 26 283
FAX 91 39 26 263
poniedziałek-piątek 8.00-16.00
www.ndk.pl
sekretariat@ndk.pl

ADRES

Nowogardzki Dom Kultury
Plac Wolności 7
72-200 Nowogard