3 x Beksińscy na „Lecie z Muzami”

Swoista „moda” na Beksińskich, która w najlepsze trwa w popkulturze od kilku lat, rozpoczęła się za sprawą książki Magdaleny Grzebałkowskiej „Beksińscy. Portret podwójny”. W tym samym czasie, kiedy pisarka przeczesywała archiwum malarza w Muzeum Historycznym w Sanoku, nad scenariuszem filmu „Ostatnia rodzina” poświęconego Beksińskim pracował Robert Bolesto. Historia Zdzisława zafascynowała także Marcina Borchardta, który poświęcił jej dokument „Beksińscy. Album wideofoniczny” oraz Katarzynę Łęcką, autorkę krótkometrażowej fabuły „Pars Pro Toto”.

Każdy z wymienionych filmów opowiada o innym etapie życia słynnego artysty i jego bliskich. Wszystkie trzy będzie można obejrzeć w ramach 21. edycji Festiwalu „Lato z Muzami”.

ostatniarodzina„Ostatnia rodzina” Jana P. Matuszyńskiego z Andrzejem Sewerynem w roli Zdzisława, Aleksandrą Konieczną w roli Zofii oraz Dawidem Ogrodnikiem jako Tomaszem, została niemal jednogłośnie obwołana przez krytyków największym odkryciem polskiego kina ostatnich lat.

Akcja „Ostatniej rodziny” rozpoczyna się w 1977 roku w Warszawie, kiedy Tomek Beksiński wyprowadza się do swojego mieszkania. Rodzice mieszkają tuż obok, dlatego rodzina jest w bliskim kontakcie. Problemy emocjonalne syna wciąż zaprzątają głowę Zofii, tymczasem Zdzisław postanawia całkowicie poświęcić się sztuce.

Debiutancki film Matuszyńskiego zdobył szereg najważniejszych nagród w branży, na czele ze Złotymi Lwami na Festiwalu Filmowym w Gdyni (za najlepszy film, najlepszą rolę męską dla Andrzeja Seweryna i najlepszą rolę żeńską dla Aleksandry Koniecznej), czterema Orłami (za najlepsze kreacje dla Seweryna i Koniecznej, za scenariusz dla Roberta Bolesto oraz za Odkrycie roku dla Jana P. Matuszyńskiego), Krakowską Nagrodą Filmową na festiwalu Netia Off Camera, kilkoma nagrodami na Młodzi i Film 2017 czy Srebrnym Lampartem na MFF w Locarno za kreację Andrzeja Seweryna.

beksinscyalbumwideofonicznySwoistym uzupełnieniem historii opowiedzianej przez Matuszyńskiego jest dokument „Beksińscy. Album wideofoniczny” Marcina Borchardta, wyróżniony w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych 57. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Opierając się wyłącznie na materiałach archiwalnych i tekście Grzebałkowskiej, reżyser odtwarza życie tej fascynującej rodziny od momentu narodzin Tomka w Sanoku. Trzeba przyznać, że malarz znacznie ułatwił przyszłym kronikarzom zadanie – Zdzisław z ogromną pieczołowitością dokumentował rodzinne życie i swoją twórczość.

Początkowo prowadził dziennik audiofoniczny, kiedy kupił kamerę, obsesyjnie filmował wszystko, co działo się w jego otoczeniu, oprócz tego pisał też tradycyjny dziennik. Borchardt, korzystając z bogatych, często niepublikowanych wcześniej materiałów, próbuje zrozumieć tragiczną historię Beksińskich, która nie przestaje fascynować kolejnych polskich filmowców.

parsprototoŻycie Beksińskiego stało się także kanwą krótkometrażowej fabuły „Pars Pro Toto” Katarzyny Łęckiej z Jerzym Radziwiłowiczem w roli Zdzisława. Opowiadającą o ostatnich latach życia artysty etiudę reżyserki można traktować jako pewne zwieńczenie filmowej fascynacji Beksińskim, uzupełnienie wątków, które nie znalazły się ani w „Ostatniej rodzinie”, ani w „Albumie wideofonicznym”.

Po śmierci żony i samobójstwie syna Beksiński próbuje wrócić do normalnego życia. Większość czasu spędza w pustym mieszkaniu. Próbuje malować, prowadzi dziennik, a jego jedynymi „towarzyszami” są nagrania bliskich i obrazy. Wszystko zmienia się, kiedy choroba zmusza Zdzisława do przyjęcia niechcianej przez niego pomocy, od równie jak on samotnej, młodej rehabilitantki. Dotknięta pędzlem sztaluga i ciało uleczone przez dotyk, to dwie strony procesu, który obojgu daje nadzieję.

Wybranym pokazom filmów o rodzinie Beksińskich będą towarzyszyły spotkania z ich twórcami.

 

OSTATNIA RODZINA

Seans: 15 lipca, godzina 14:30

Po filmie spotkanie z ANDRZEJEM SEWERYNEM

 

BEKSIŃSCY. ALBUM WIDEOFONICZNY

Seans: 16 lipca, godzina 12:00

Po filmie spotkanie z reżyserem MARCINEM BORCHARDTEM

 

PARS PRO TOTO

Seans w ramach Konkursu Filmowa Młoda Polska

WSTĘP NA WSZYSTKIE TE WYDARZENIA JEST DARMOWY

[opr. Małgorzata Steciak]

 

{nomultithumb}

{nomultithumb}

{nomultithumb}

https://www.google.com/calendar/embed?src=sekretariat@ndk.pl&ctz=Europe/Warsaw

{nomultithumb}

Naszą witrynę przegląda teraz 15 gości 

KONTAKT

SEKRETARIAT tel. 91 39 26 283
FAX 91 39 26 263
poniedziałek-piątek 8.00-16.00
www.ndk.pl
sekretariat@ndk.pl

ADRES

Nowogardzki Dom Kultury
Plac Wolności 7
72-200 Nowogard