Filmy

FILMY DOROTY KĘDZIERZAWSKIEJ

 

02

Jestem
Reżyseria: Dorota Kędzierzawska
Obsada: Piotr Jagielski, Agnieszka Nagórzycka, Edyta Jungowska
Polska / 2005 / 95'
Opowieść o jedenastolatku, który po przypadkowej ucieczce z domu dziecka, nie szukany przez nikogo, nie oczekiwany przez matkę, u której chciał zamieszkać - zostaje sam ze sobą. Stara, nieużywana barka, przycumowana na brzegu rzeki, staje się jego domem.

 

03Pora umierać
Reżyseria: Dorota Kędzierzawska
Obsada: Danuta Szaflarska, Robert Tomaszewski, Krzysztof Globisz, Patrycja Szewczyk
Polska / 2007 / 104'
Historia starszej pani, właścicielki niegdyś pięknej, dziś sypiącej się, drewnianej willi. Po wielu, wielu latach, właśnie teraz spełnia się jej marzenie - "pozbywa się" ostatniego zakwaterowanego po wojnie lokatora. Nareszcie znów jest panią w swoim domu. Niestety ta piękna i długo oczekiwana chwila przynosi raczej rozczarowanie. Nic nie jest tak, jak miało być.

 

04Jutro będzie lepiej
Reżyseria: Dorota Kędzierzawska
Obsada: Oleg Ryba, Jewgienij Ryba, Akhmed Sardalov
Polska / 2010 / 118'
Historia trójki bezdomnych chłopców, mieszkających na dworcu kolejowym w jednym z rosyjskich miast. Dwaj bracia i ich kolega, któregoś dnia postanawiają uciec przez zieloną granicę do Polski. Wydaje im się, że czeka tam na nich lepsze życie - dom, szkoła oraz życzliwi ludzie.

 

04Diabły, diabły
Reżyseria: Dorota Kędzierzawska
Obsada: Justyna Ciemny, Paweł Chwedoruk, Grzegorz Karabin
Polska / 1991 / 82'
Lata sześćdziesiąte. Do małego miasteczka przyjeżdża tabor cygański. Mieszkańcy nie akceptują Cyganów. Ksiądz widzi w nich wręcz wysłanników szatana. Natomiast uczniowie miejscowej szkoły są zafascynowani egzotycznymi obyczajami przybyszów i podglądają ich życie w taborze. Dwunastoletnia "Mała" próbuje zaprzyjaźnić się z Cyganami. Bierze udział w wieczornych tańcach przy ognisku. Zabawę przerywają agresywni mieszkańcy miasteczka.FILMY NIEME Z MUZYKĄ NA ŻYWO

 

09Podróż na księżyc
Reżyseria: Georges Melies
Francja / 1902 / 15'
Film, osnuty na fragmentach powieści Juliusza Verne'a „Podróż na księżyc" i H.G.Wellsa „Pierwsi ludzie na księżycu", trwa 15 minut, składa się z 35 scen, w których pojawia się 30 niezwykłych obrazów. Znajdziemy wśród nich m.in. międzynarodowy kongres astronomów, lądowanie na księżycu, zejście astronomów przez krater wulkanu do wnętrza księżyca i walkę z selenitami. "Podróż na Księżyc" cieszyła się ogromnym powodzeniem i była wyświetlana we Francji i w Ameryce, a Melies wkrótce zdobył międzynarodową sławę i uznanie, torując drogę dalszej ewolucji widowiska filmowego.

 

10Pies andaluzyjski
Reżyseria: Luis Bunuel
Obsada: Pierre Batcheff, Simone Mareuil, Luis Bunuel, Salvador Dali
Francja / 1929 / 16'
Niespełna 20-minutowy film, który stał się początkiem kina surrealistycznego. Obraz składa się z kilku luźnych scen, które nie pozostają ze sobą w żadnym konkretnym związku. Jedyną rzeczą, która je łączy, jest chęć zaszokowania widza.

KINO BAMBINO

01Prawdziwa historia kota w butach
Reżyseria: Jerome Deschamps, Pascal Herold, Macha Makeieff
Francja / 2009 / 71'
Młody młynarz dostaje w spadku dziwnego kota, który nie dość, że mówi, to jeszcze chodzi w butach, posiadających magiczną moc. Przy pomocy różnych sztuczek i z nieodłącznym humorem, kot pomoże swojemu nowemu panu zdobyć serce pięknej królewny, której największą życiową pasją jest taniec. Nie obejdzie się przy tym bez zasadzek, które na dzielną parę zastawiają różne typy spod ciemnej gwiazdy.KINO W POŁUDNIE

 

06Miód
Reżyseria: Semih Kaplanoglu
Obsada: Bora Altas, Erdal Besikcioglu, Tulin Ozen
Niemcy, Turcja / 2010 / 103'
Yusuf właśnie zaczął uczęszczać do szkoły podstawowej. Jego ojciec Yakup, pracuje zbierając miód w ogromnym lesie, który budzi w chłopcu grozę. Pewnego dnia Yusuf opowiada Yakupowi o swoim śnie, stanie się on ich wspólnym sekretem. Wkrótce mężczyzna zmuszony jest udać się po miód dalej niż zazwyczaj, a podczas jego nieobecności Yusuf przestaje się odzywać.

 

07Życie to jest to
Reżyseria: Alex de la Iglesia
Obsada: Salma Hayek, Santiago Segura, Nacho Vigalondo
Hiszpania / 2012 / 98'
Roberto to spec od marketingu i autor powszechnie znanego hasła reklamowego Coca-Coli sprzed lat. Dziś jednak nikt o tym nie pamięta, a sfrustrowanego Roberto nikt nie chce zatrudnić. Nieoczekiwanie szansa na zmianę złej passy pojawia się, gdy mężczyzna spada z rusztowania w ruinach rzymskiego amfiteatru w Kartagenie. Zawieszony pomiędzy życiem a śmiercią, z prętem wbitym w głowę, staje się natychmiast pożywką dla dziennikarzy, podczas gdy ekipy ratunkowe głowią się, jak go uwolnić. Zdesperowany Roberto postanawia wykorzystać sytuację: zatrudnia agenta, by zbić fortunę na ekskluzywnych wywiadach i zapewnić rodzinie lepszą przyszłość. Sprzeciwia się temu jego kochająca żona (nominowana do Nagrody Goya Salma Hayek). Tymczasem żądny sukcesu agent dochodzi do wniosku, że uratowanie jego klienta to koniec lukratywnego biznesu...

 

08Powrót do domu
Reżyseria: Milagros Mumenthaler
Obsada: Maria Canale, Martina Juncadella, Ailin Salas, Julian Tello
Argentyna, Szwajcaria / 2011 / 98'
Buenos Aires u schyłku lata. Trzy nastoletnie siostry, Marina, Sofia i Violeta, przebywają same w rodzinnym domu wypełnionym pamiątkami po niedawno zmarłej babci, która je wychowywała. Dziewczęta żyją tak, jak nakazują prawa ich wieku: słuchają muzyki, spotykają się z przyjaciółmi, zakochują się, śmieją i kłócą. Nagle wrzucone w dorosłość muszą odnaleźć się w niepewnej sytuacji, a bolesna strata nieoczekiwanie otworzy przed nimi nowe perspektywy.

 

KINO NOCNE

 

11Iron Sky
Reżyseria: Timo Vuorensola
Obsada: Udo Kier, Julia Dietze, Christopher Kirby
Finlandia / 2012 / 93'
Gdy w 1945 roku III Rzesza chyli się ku upadkowi, z tajnej bazy na Antarktydzie naziści wysyłają na Księżyc misję ostatniej szansy. Wkrótce po ciemnej stronie srebrnego globu powstanie tajna baza, w której hitlerowcy rozpoczną realizację diabelskiego planu zemsty. W 2018 roku Ziemia stanie się celem kontrataku imperium fuhrera, zapoczątkowanego przez „meteorblitzkrieg", który skalą zniszczeń przyćmi nawet kosmiczną zagładę z „Dnia Niepodległości". W mrożącej krew w żyłach i śmiech na twarzach widzów roli charyzmatycznego wodza nazistów wystąpił demoniczny Udo Kier - ulubiony aktor Larsa Von Triera i Wima Wendersa. Porywającą ścieżkę dźwiękową do „Iron Sky" stworzyła grupa Laibach – słoweńska legenda industrialu.

 

12Hiszpański cyrk
Reżyseria: Alex de la Iglesia
Obsada: Santiago Segura, Antonio de la Torre, Fernando Guillen Cuervo
Francja, Hiszpania / 2010 / 99'
Hiszpania. Nieśmiały i wrażliwy Javier zatrudnia się w cyrku jako "smutny klaun". Poznaje tam bezwzględnego "wesołego klauna", Sergio,który terroryzuje współpracowników. Tu zaczyna się tragikomiczna opowieść o dwóch klaunach, którzy pchani przez pożądanie będą walczyć na śmierć i życie o miłość niezwykle pięknej i okrutnej Natalii.

 

13Macunaima
Reżyseria: Joaquim Pedro De Andrade
Obsada: Grande Otelo, Paulo Jose, Jardel Filho, Dina Sfat
Brazylia / 1969 / 108'
W ubogiej rodzinie w wiosce zwanej Pai da Tocandeira przychodzi na świat chłopiec, któremu dano na imię Macunaima. Chociaż istnieje przesąd, że imię na "M" przynosi pecha... "Niemowlę" jest nietypowe - brzydkie, wykazujące perwersyjną skłonność do lenistwa, egoizmu i wybryków seksualnych. Mając 6 lat nie potrafi jeszcze mówić, przeważnie przygląda się pracy braci i śpi. Ożywia się jedynie na dźwięk słowa "pieniądze". Pewnego dnia znudzony życiem na wsi wyrusza wraz z braćmi do miasta. I wtedy staje się cud...

 

14Służąca
Reżyseria: Sebastian Silva
Obsada: Catalina Saavedra, Claudia Celedon, Alejandro Goic
Chile / 2009 / 98'
Po 23 latach służby u Valdesów, pokojówka Raquel łudzi się, że jest już niemal jak członek ich rodziny. Jej powtarzające się spory z najstarszą z córek prowadzą do tego, że jej pracodawcy zatrudniają dodatkową pomoc, myśląc, iż jest przepracowana. Raquel, czując zagrożenie dla swej pozycji, robi wszystko, aby sabotować pracę nowo zatrudnionej.

 

1580 milionów
Reżyseria: Waldemar Krzystek
Obsada: Filip Bobek, Krzysztof Czeczot, Wojciech Solarz, Maciej Makowski
Polska / 2011 / 105'
Dolny Śląsk, jesień 1981 roku. Po serii prowokacji SB, konfrontacja opozycji z komunistami wydaje się nieunikniona. Tuż przed ogłoszeniem stanu wojennego, młodzi działacze Solidarności postanawiają zagrać va banque i organizują brawurową akcję wyprowadzenia z wrocławskiego banku 80 milionów związkowych pieniędzy, zanim konto zostanie zablokowane. Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa podążają za nimi krok w krok. Rozpoczyna się pasjonująca rozgrywka, w którą zostają zaangażowani duchowni i...cinkciarze. Każda ze stron ma asy w rękawie.

 

KRÓTKA PIŁKA

Specjalny program złożony z krótkometrażowych filmów poświęconych tematyce sportowej.


L'Arbitro
Reż. Palo Zucca
Włochy / 2009 / 15'
Włoski arbiter - zdegradowany i wygnany na odległą wyspę Sardynię - dopiero tutaj dowiaduje się, co znaczy czuwać nad przebiegiem meczu...
Film zdobył Nagrodę Specjalną Jury Festiwalu w Clermont-Ferrand.

Raging Ball
Reż. Nicolas Duval
Francja / 2008 / 12'
Sekretny pokój w głębi szulerni. Finał tajnego turnieju piłkarzyków. Na arenie dwóch zawodników: Noodle i Bestia. Piłka zaczyna krążyć w zawrotnym tempie. Reguł - brak. Zwycięzca - tylko jeden.

Arrowman Sam
Reż. Fraser Duncan, Tom Rowson
Wielka Brytania / 2006 / 18'
Witamy w świecie pubowych rzutek - świecie szybkich samochodów, szybkich kobiet i darmowego jedzenia. Ten komediowy mockument to historia człowieka w butach z wężowej skóry - Cledwyna. Bohater przygotowuje swojego pucułowatego protegowanego do sławy, którą sam niedawno utracił...

Spansko Continent
Reż. Ivan Sikavica
Chorwacja / 2010 / 10'
Czterech przyjaciół świętuje zwycięstwo swojego lokalnego klubu piłkarskiego. Żaden z nich nie przypuszcza, że zwykły wieczór przeobrazi się w niesamowitą noc, która wystawi na próbę siłę ich wyobraźni. Film z udziałem Ivana Bosnjaka, słynnego reprezentanta chorwackiej drużyny narodowej.

The Ball
Reż. Katja Roberts
Wielka Brytania / 2010 / 10'
Wyalienowana Amy Jones zauważa nowego chłopaka w okolicy. Podczas samotnej gry w piłkę na podwórku dziewczyna zwraca jego uwagę. Jack próbuje dotrzeć do niej na swój dziwny sposób, ale po obiecującym początku zaczyna się od niej oddalać. Dopiero gdy Amy znajdzie się w potrzebie, chłopak będzie zmuszony stawić czoła swojemu największemu strachowi i ujawnić sekret swojego tajemniczego sposobu bycia. "The Ball" to portret subtelnych początków przyjaźni, w której komunikacja przyjmuje zaskakujące, zabawne i wzruszające formy.

{nomultithumb}

{nomultithumb}

{nomultithumb}

https://www.google.com/calendar/embed?src=sekretariat@ndk.pl&ctz=Europe/Warsaw

{nomultithumb}

WSPIERAJĄ NAS

Naszą witrynę przegląda teraz 25 gości 

KONTAKT

SEKRETARIAT tel. 91 39 26 283
FAX 91 39 26 263
poniedziałek-piątek 8.00-16.00
www.ndk.pl
sekretariat@ndk.pl

ADRES

Nowogardzki Dom Kultury
Plac Wolności 7
72-200 Nowogard