Plener Malarski to integralna część Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami”. To spotkania artystów skoncentrowanych na rozwoju własnych umiejętności, wymianie doświadczeń i dialogu w obrębie sztuki i jej symboliki. Trwający od 1996 roku dialog artystyczny potwierdza, że nie sposób oprzeć się pięknym zakątkom Nowogardu i panującej w mieście atmosferze. Motto towarzyszące każdej z kolejnych edycji pleneru ma zwracać uwagę na miejsca urokliwe, inspirujące i wyzwalające w twórcach pomysły.

Plener Malarski 2013

Plener Malarski, jako integralna część Festiwalu Filmu-Muzyki-Malarstwa "Lato z Muzami" Nowogard 2013, jest kontynuacją dialogu artystycznego trwającego od 17 lat.

W tegorocznym, jedenastodniowy plenerze udział biorą artyści z Polski i Niemiec: Urszula Szczygieł (Dortmund), Jan Szewczyk, Agnieszka Jankiewicz, Agnieszka Urbaniak, Dominika Odrowąż, Bogdan Bombolewski, Janusz Krzymiński (Szczecin). Kuratorem organizacyjnym pleneru jest Janina Kołodzińska.
W czasie trwania pleneru artyści mają okazję spotkać się w ciekawym miejscu, zweryfikować własną postawę artystyczną i zaprezentować indywidualność oraz sposób interpretacji.

Kolekcja obrazów, które powstaną podczas pleneru, zostanie zaprezentowana w dniu 14.07.2013r. około godz. 20:30 na wystawie poplenerowej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowogardzie.

 

GOŚCIE PLENERU MALARSKIEGO

 

Dominika Odrowąż
Grafiką i fotografią zajmuje się już od rozpoczęcia edukacji w Szczecińskim Liceum Plastycznym w 1994 roku. W tym czasie zajęła I miejsce w konkursie na plakat pt."Przemoc". Dyplom pod kierunkiem Michała Biernackiego "Wizualizacja Firmy Fotograficznej". Wielokrotnie brała udział w Biennalach Grafiki. Po ukończeniu Liceum w roku 1999 rozpoczęła edukację w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej na wydziale Grafiki w Szczecinie. Otrzymała wyróżnienie w konkursie na plakat „35 małe formy teatralne". Wtedy też rozpoczęła się jej przygoda z Kontrapunktem. Od tej chwili aparat towarzyszył jej na wszystkich kolejnych spotkaniach z Kontrapunktem u boku Wojtka Jabłońskiego. Miała dwie indywidualne wystawy zdjęć z Kontrapunktu podczas trwania festiwalu. W tym czasie między innymi otrzymała wyróżnienie za plakat "Chrońmy wodę". Przygotowała indywidualną wystawę fotograficzną towarzyszącą Gryfińskim Dniom Teatru oraz wystawę fotograficzną "Wieczór Tańca Współczesnego" w Gryfińskim Domu Kultury. W latach 2003 – 2005 studiowała na Akademii Sztuk Pięknych „Bellas Artes" w Barcelonie, gdzie doskonaliła umiejętności w grafice użytkowej. Po ukończeniu studiów w roku 2005 otworzyła własną galerię i studio reklamy. Od 2011 roku pracuje w Akademii Sztuki w Szczecinie w Katedrze Grafiki Warsztatowej.

 


 

Janusz KrzyminskiJanusz Ryszard Krzymiński
Mieszka w Szczecinie od 1947 r. Studiował w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Szczecinie i historię na Wydziale Filozoficzno - Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Człowiek o szerokich horyzontach, imający się wielu zawodów związanych z kulturą, uzdolniony literacko, plastycznie i muzycznie. Poeta i prozaik, tłumacz, redaktor, scenarzysta, i operator filmowy, inspicjent Szczecińskiego Teatru Dramatycznego i Operetki szczecińskiej, autor audycji radiowych i telewizyjnych, prelegent Towarzystwa Wiedzy Powszechnej. Pisze od 1949r. Debiutował na antenie Polskiego Radia w Szczecinie(1955). Pierwsze wiersze ukazały się drukiem w tygodniku "Ziemia i Morze" (1956). Współzałożyciel grupy poetyckiej "Metafora" (1955). Publikował swoje utwory w czasopismach, almanachach i antologiach. Wydał tomiki poetyckie: "Smak moreli" (1961) i "List w butelce "(1985). Należy do Związku Literatów Polskich Oddział w Szczecinie (1961) oraz Regionalnego Stowarzyszenia Literacko- Artystycznego w Policach (2007).

 


 

jkolodzinskaJanina Kołodzińska
Studia magisterskie na Uniwersytecie Szczecińskim kierunek - Pedagogika Ogólna, Wychowanie Plastyczne w Instytucie Pedagogiki w Olsztynie, Sztuka i Kultura w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie, Zarządzanie Oświatą w Akademii Rolniczej w Szczecinie. Od 10 – lat nauczyciel dyplomowany, wpisana na listę ekspertów MEN ( do 2010r.) W 2008 r. otrzymała Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej I stopnia. Udział w konkursach i wystawach twórczości nauczycieli w Zielonej Górze i Kamieniu Pomorskim. Jest instruktorem w NDK w pracowni malowania na szkle i jedwabiu. Organizator warsztatów dla młodzieży i nauczycieli, plenerów malarskich dla studentów, absolwentów i wykładowców WSSU w Szczecinie, od 13 lat kurator organizacyjny plenerów malarskich w Golczewie, Kamieniu Pomorskim, Nowogardzie. Współpracuje z ośrodkami kultury i oświaty w Kamieniu Pomorskim, Goleniowie, Międzyzdrojach, Ińsku, Szczecinie.

 


 

jszewczykJan Michał Szewczyk
Ur.1944 we Lwowie, artysta malarz, ukończył PWSSP w Gdańsku, dyplom z malarstwa i grafiki w 1982r. zajmuje się problemem koloru jako jednym z elementów zagadnienia estetycznego w malarstwie. Realizuje również plenerowe formy przestrzenne nazywane „Totemami" prowadzi projekt Socjo- Art. ,który realizuje pod hasłem „Wybory koloru" m.in. w Nowogardzie, Szczecinie, Marianowie, Golczewie, Warszawie, Berlinie.

 


 

Bogdan BombolewskiBogdan Bombolewski
Urodził się 19 września 1942 r. w Jaśle. Absolwent wydziału architektury wnętrz Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Był projektantem mody od 1968r. w Zakładach Przemysłu Odzieżowego "Odra" w Szczecinie. W 1971r. podjął pracę w „Głosie Szczecińskim", gdzie zajmował się publicystyką i reportażem. Pracował na różnych stanowiskach m.in. kierował redakcyjnym działem kultury, nauki i oświaty (1994- 2000). Przez pięć lat był redaktorem naczelnym miesięcznika pedagogicznego "Dialogi" . Krótko mówiąc - malarz, projektant, scenograf, aktor, dziennikarz, pisarz, juror i sportowiec.

 


 

Agnieszka JankiewiczAgnieszka Jankiewicz
Absolwentka Akademii Sztuk Wizualnych Studium Sztuk Plastycznych w Poznaniu i Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej w Szczecinie. Pracownik Akademii Sztuki w Szczecinie.
Publikacje:

  • „Sztuka mądrości. Starożytność", autor M. Szajda, ilustracje A. Jankiewicz 2012
  • „Sztuka mądrości. Nowożytność", autor M. Szajda, ilustracje A. Jankiewicz 2013

Uczestnictwo w wystawach pokonkursowych:

  • aukcja charytatywna: "LUBIĘ ŚWINOUJŚCIE BO..." 2010
  • II Międzynarodowego Triennale Sztuk Graficznych IMPRINT 2011
  • Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Fundacji im. Tadeusza Kulisiewicza
  • 7. Międzynarodowe Biennale Miniatur w Częstochowie 2012
  • 7. Międzynarodowe Triennale Grafiki w Bitola 2012 (katalog)
  • 33. Mini Print International of Cadaqués 2013
  • GLOBAL PRINT 2013 Portugalia

Wystawy indywidualne i zborowe:

2007 - restauracja HERBOWA / Golczewo
2010 - restauracja ŚWIATOWID / Świnoujście
2011 - Muzeum Regionalne w Szczecinku / Szczecinek
restauracja NEPTUN w ramach FESTIWALU FILMU-MUZYKI-MALARSTWA / Nowogard
Arkady Kubickiego na Zamku Królewskim / Warszawa
2012 - GALERIA ARCHITEKTÓW / Szczecin
GALERIA OŚRODKA PROMOCJI KULTURY / Częstochowa
GALERIA TEST / Warszawa
GALERIA ART / Świnoujście
2013 - GALERIA REKTORSKA/ Szczecin
Galeria era / Szczecin
Galeria Łącznik / Szczecin
Galeria Muzeum Stanisława Staszica / Piła
Nowohuckie Centrum Kultury / Kraków
GALERIA MIEJSKA / Tarnów
GALERIA EPICENTRUM / Chełmek
GALERIA SZTUKI im. Jana Tarasina / Kalisz
GALERIA Kapitańska / Szczecin
GALERIA BIBLIOTECZNA / Międzyzdroje
GALERIE BROTZINGER ART / Pforzheim (Niemcy)
Gallery "L'Etangd'Art" / Bages (Francja)
WINGFIELD BARNS / Wingfild (UK)
TALLER GALERIA FORT / Cadaques (Hiszpania)
Fundació Tharrats d'Art Gràfic / Pineda de Mar (Barcelona)

 


 

ula szczygielUrszula Szczygieł
Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i na Wydziale Grafiki w Katowicach. Dyplom w 1982 r. w pracowni plakatu prof. Tadeusza Grabowskiego i w pracowni malarstwa prof. Romana Nowotarskiego. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki w 1983 r. Od 1987 mieszka w Niemczech. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, plakatem i ilustracją książkową.

Wystawy indywidualne:
1990 Kunsthaus, Herne / Niemcy
1993 Galeria „Quadro", Settefonti / Wlochy
1993 „Reinoldinum", Dortmund / Niemcy
1996 Galeria „Art Deco", Katowice
1998 Galeria „Dino da Vinci", Hannover / Niemcy
1999 Galeria „Am Buttermarkt", Köln / Niemcy
1999 Hans-Prinzhorn-Klinik, Hemer / Niemcy
2001 Internationales Frauenzentrum, Bonn / Niemcy
2001 Tenten-Haus der Begegnung, Bonn / Niemcy
2001 Kulturzentrum „Brotfabrik", Bonn / Niemcy
2002 Galeria „Schaufenster", Bonn / Niemcy
2005 „Arkady", Warszawa
2007 Galeria „13 Muz", Szczecin
2008 Galeria „Rottstr5", Bochum / Niemcy
2009 Galeria „Brama", Gryfice
2010 Galeria „Delta", Szczecin
2011 Galeria „Pokusa", Wiesbaden / Niemcy
2011 XV Miedzynarodowy Festiwal Filmu Muzyki i Malarstwa w Nowogardzie
2013 Galeria Odra ZOO, Szczecin
2013 Theater der Gezeiten, Bochum / Niemcy

Wystawy zbiorowe:
1985 Rysunek satyryczny, Biennale Humoru i Satyry w Gabrowie / Bułgaria
1985 Konkurs Rysunku „Joan Miro international Drawing Prise", Barcelona / Hiszpania
1985 Konkurs Rysunku „Erotyk" Słubice, Galeria BWA Gorzów Wlkp.
1985 Wystawa poplenerowa, Galeria BWA, Racibórz
1997 Wystawa poplenerowa, Galeria „Obok", Tychy
1999 „Die Sprache der Kunst", Galeria „Dini da Vinci", Hannover / Niemcy
2001 Wystawa poplenerowa, Galeria BWA, Gorzów Wlkp.
2002 Wystawa poplenerowa, Muzeum Historii Katowic, Katowice
2002 Wystawa poplenerowa, Galeria BWA, Gorzów Wlkp.
2006 Wystawa poplenerowa, Galeria „13 Muz", Szczecin
2009 „Droga Marianowska", Marianowo k. Stargardu Szczecińskiego
2010 Wystawa poplenerowa, Dom Zdrojowy, Świeradów Zdrój
2011 Wystawa poplenerowa, XV Międzynarodowy Festiwal Filmu Muzyki i Malarstwa w Nowogardzie
2011 „Zbiory Marianowskie", Zamek Książąt Pomorskich, Szczecin
2012 Wystawa poplenerowa, XVI Międzynarodowy Festiwal Filmu Muzyki i Malarstwa w Nowogardzie
2013 Galeria „Szyb Wilson", Katowice
2013 FKT; Bochum / Niemcy
2013 Berswordt-Halle, Dortmund / Niemcy


 

Agnieszka UrbaniakAgnieszka Małgorzata Urbaniak

Urodziła się 18 lipca 1989r, pochodzi z Polic. Studentka I roku II stopnia Akademii Sztuki w Szczecinie na Wydziale Sztuk Wizualnych. Dyplom licencjata z grafiki projektowej zrealizowała w pracowni projektowania graficznego u prof. Lexa Drewińskiego. Dyplom składał się z 14 plakatów ilustrujących piosenki zespołu Florence + the Machine. W październiku 2012 wzięła udział w programie wymiany studentów Erasmus, wyjeżdżając na uczelnię artystyczną w Lizbonie (Faculdade de Belas-Artes da Universidade de Lisboa) studiując "komunikację wizualną".
Obecnie przygotowuje się do dyplomu magisterskiego z grafiki warsztatowej.

{nomultithumb}

{nomultithumb}

{nomultithumb}

https://www.google.com/calendar/embed?src=sekretariat@ndk.pl&ctz=Europe/Warsaw

{nomultithumb}

WSPIERAJĄ NAS

Naszą witrynę przegląda teraz 29 gości 

KONTAKT

SEKRETARIAT tel. 91 39 26 283
FAX 91 39 26 263
poniedziałek-piątek 8.00-16.00
www.ndk.pl
sekretariat@ndk.pl

ADRES

Nowogardzki Dom Kultury
Plac Wolności 7
72-200 Nowogard