O plenerze

Plener Malarski to integralna część Festiwalu Filmu Muzyki i Malarstwa, „Lato z Muzami”. Na 20. edycję pleneru, który odbędzie się w dniach 07 - 17.07.2017 r. przyjęli zaproszenie goście z Polski i Niemiec. Są to: Agata Pełechaty, Małgorzata Buca, Dominika Odrowąż, Sylwia Godowska, Irena Wyrzykowska, Grażyna Kowiel, Janina Kołodzińska, Bruno Wioska, Manuel Klein, Detlew Weigand, Mariola Maria Hornung oraz Urlike Reutlinger.

Plener zatytułowany „Polsko-niemieckie pocztówki z Nowogardu” odbędzie się w ramach współpracy pomiędzy Nowogardzkim Domem Kultury a Stowarzyszeniem artystów z Ars Porta International e.V., którego prezesem jest Bruno Wioska gość festiwalu i pleneru. Wspólne cele z partnerem Ars Porta international e.V są obiecujące gdy czytamy: …”Sztuka jest środkiem przekazu, który porusza sumienie (duszę) lub podświadomość człowieka poza bariery językowe. …Tworzymy sztukę, łączymy narody”. Ars Porta – sztuka i brama, co można zinterpretować jako bramę sztuki, ale także bramę, przez którą sztuka wychodzi na zewnątrz”. Zwieńczeniem 10 – dniowych zmagań w poszukiwaniu i odkrywania piękna Ziemi Nowogardzkiej będzie wystawa poplenerowa zaplanowana 15.07.2017 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowogardzie.

Plener to cykliczne i znaczące wydarzenie artystyczne, które stwarza przestrzeń do wzajemnych inspiracji, wymiany doświadczeń między artystami. Tematem przewodnim będzie nawiązane do historii, architektury, walorów miejscowego krajobrazu. To ważny polsko-niemiecki dialog w dziedzinie kultury.

Inspiracji uczestnicy pleneru będą poszukiwać podczas zorganizowanych wycieczek w Nowogardzie jak i okolicy, szlakiem ciekawych miejsc, śladem zabytków przeszłości. Zostanie wykonana dokumentacja fotograficzna, szkice, obrazy malarskie, graficzne i rysunki. Powstałe obrazy będą stanowiły swoisty dokument, będą śladem w historii nowogardzkich plenerów. Będą one opowiadać o zatrzymanym czasie, staną się pamiątką zastanej rzeczywistości i wzbogacą kolekcję prac poplenerowych powstałych na przestrzeni lat. Ten bogaty zbiór obrazów ma nie tylko wartość estetyczną, edukacyjną, dokumentacyjną ale jest także zaproszeniem do Nowogardu - miasta kultury i sztuki.

Janina Kołodzińska – Kurator organizacyjny pleneru

 

{nomultithumb}

{nomultithumb}

{nomultithumb}

https://www.google.com/calendar/embed?src=sekretariat@ndk.pl&ctz=Europe/Warsaw

{nomultithumb}

Naszą witrynę przegląda teraz 15 gości 

KONTAKT

SEKRETARIAT tel. 91 39 26 283
FAX 91 39 26 263
poniedziałek-piątek 8.00-16.00
www.ndk.pl
sekretariat@ndk.pl

ADRES

Nowogardzki Dom Kultury
Plac Wolności 7
72-200 Nowogard