Plener malarski 2019

Uczestniczki 22. Pleneru Malarskiego

 kolodzinska

Janina Kołodzińska

Kurator organizacyjny pleneru malarskiego „Lato z Muzami 2019”. Studia pedagogiczne, magisterskie na Uniwersytecie Szczecińskim, Wychowanie Plastyczne w Instytucie Pedagogiki w Olsztynie, Kultura i Sztuka w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie, Zarządzanie Oświatą w Akademii Rolniczej w Szczecinie. Nauczyciel dyplomowany, wpisana na listę ekspertów MEN. W swoim dorobku posiada wiele nagród i wyróżnień m.in. w  2001 roku odznaczona Złotą Odznaką ZNP,  w 2002 za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej,  w 2004 roku Odznakę " Przyjaciel Dziecka", oraz Srebrny Krzyż Zasługi, w 2008 Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej I stopnia, w 2013 odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, w 2018 za zasługi dla rozwoju regionu otrzymała Srebrną Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego, tytuł „Kobieta Roku Pomorza Zachodniego” oraz tytuł „Zachodniopomorski Lider NGO 2018”. Uczestniczyła w konkursach i wystawach nauczycieli w Zielonej Górze, Kamieniu Pomorskim, Szczecinie. Przez wiele lat instruktor w NDK w pracowni malowania na szkle i jedwabiu. Organizator warsztatów dla młodzieży i nauczycieli, plenerów malarskich dla studentów, wykładowców WSSU w Szczecinie, kurator organizacyjny plenerów malarskich w Golczewie, Kamieniu Pomorskim, Nowogardzie i Dziwnówku. Stworzyła wiele projektów dla młodzieży i seniorów np. malowanego jedwabiu i malowanej porcelany.

 

 AGATApelchatyAgata Pełechaty

Absolwentka Liceum Plastycznego oraz Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej (dziś Akademia Sztuki) w Szczecinie. Obecnie pracuje na uczelni jako asystent w pracowni Mutimedialnego Projektowania Graficznego na Wydziale Sztuk Wizualnych. Dyplom w pracowni Znaku i Form Identyfikacji Wizualnej wyróżniony w 2001 nagrodą Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Stypendystka Prezydenta Miasta Szczecina. Doktorantka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Od 2001 r. należy do ZPAP Szczecin.

Na co dzień zajmuje się projektowaniem grafiki użytkowej (projektuje plakaty, foldery i katalogi), współpracuje z Operą na Zamku w Szczecinie. Często organizuje warsztaty dla dzieci, w których stara się przekazać zdobytą wiedzę plastyczną. W swoich pracach posługuje się elementami typografii, rysunkiem z gestu oraz fotografią, tworząc graficzne zjawiska. Bazuje na wzajemnym oddziaływaniu wymienionych elementów oraz ich relacjach kolorystycznych.

Ma na swoim koncie 9 wystaw indywidualnych oraz około 50 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą.

 

 

EwaMikiewiczEwa Miśkiewicz Żebrowska

Urodziła się w Łodzi. Od 34 lat mieszka i tworzy w Chałupach, Koszalinie i Szczecinie. Doktor habilitowany sztuk plastycznych. Twórczość w dziedzinie grafiki artystycznej, malarstwa, rzeźby, fotografii. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi, Wydziału Grafiki i Malarstwa. W Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi obroniła doktorat i habilitację. Wykładowca w Katedrze Projektowania Krajobrazu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Nauczyciel przedmiotów artystycznych w Zespole Szkół Plastycznych w Koszalinie. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. Członek Rady Muzeum w Koszalinie. Od 1996 r. do chwili obecnej prezes wielu kadencji ZPAP Okręgu Koszalin-Słupsk. Od 1998 r. współorganizator i komisarz artystyczno-organizacyjny Międzynarodowych Plenerów Malarskich w Osiekach, którym nadała nazwę "Czas i miejsce dla sztuki". Od 2000r. kurator kilkudziesięciu wystaw w Galerii RATUSZ Urzędu Miejskiego w Koszalinie. Od 2012 r. założycielka Grupy Twórczej, autorka projektu i kurator wystaw „6 x SZTUKA”. Autorka 40 wystaw indywidualnych i ok. 200 zbiorowych w kraju i zagranicą m.in. w USA - Nowy Jork, New Jersey 2015, Danii - Kopenhaga, Holandii - Utrecht, Frederikshaven, Niemczech - Hanower - EXPO 2000, Neubrandenburg, Neumünster, Weimar, Herne, Castrop Rauksel - „Sztuka Łączy - Kunst Verbindet”, Finlandii - Seinajoki - „Polska sztuka”, w Polsce: Warszawa - „ Nowe Otwarcie” 2012 z okazji 100 lecia ZPAP, „Ambasadorowie Sztuki”, „ Arsenał 88 ”, 21 Edycji Międzynarodowego Pleneru Malarskiego „Czas i Miejsce dla Sztuki” - Osieki 1998 - 2018, Instytut Słowacki, Koszalin, Kołobrzeg, Szczecin, Świnoujście, Miechów BWA, Nowy Targ BWA, Olkusz - MBWA, Łódź – BWA, Muzeum Historii Miasta Łodzi. Laureatka wielu nagród, wyróżnień i odznaczeń za działalność artystyczną, dydaktyczną i organizacyjną m.in. nagrody MEN, Prezydenta Miasta Koszalina, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, odznaczenia „Zasłużony Działacz dla Kultury Polskiej", „Zasłużony dla Województwa Koszalińskiego” Wojewody Koszalińskiego, Medal KEN, Złota Odznaka ZPAP. Prace w zbiorach muzealnych i prywatnych w Polsce i zagranicą.

„ Ewa Miśkiewicz – Żebrowska łączy w swoich graficznych pracach żywioł natury, energię organiczną oraz instynkt kobiecej witalności z potrzebą intelektualnego konstruowania kompozycji graficznych przy pomocy figur geometrycznych i zracjonalizowanej metody budującej syntezę oraz będącej sposobem opanowani i oswojenia ślepego i nierzadko groźnego żywiołu natury.”

Prof. dr hab. Stanisław Tabisz

 

 

AnnatkaczAnna Tkacz

Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Koszalinie, kierunek- tkanina artystyczna. Studia w Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej „Schola Posnaniensis” w Poznaniu, kierunek- projektowanie ubioru; Instytucie Wzornictwa na Politechnice Koszalińskiej, kierunek- projektowanie wnętrz; Universidade Tecnica de Lisboa- Uniwersytecie Technicznym w Lizbonie, kierunek- architektura wnętrz. Obecnie doktorantka III roku na Wydziale Tkaniny i Ubioru na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi oraz nauczyciel tkaniny artystycznej w Zespole Szkół Plastycznych im. Władysława Hasiora w Koszalinie. Od 2014 roku jest członkiem Zarządu Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Koszalin- Słupsk. Od 2018 roku organizator, kurator i uczestnik Międzynarodowych Plenerów Malarskich- Osieki „Czas i miejsce dla sztuki”. Prowadzi warsztaty artystyczne z tkaniny, bierze udział w plenerach malarskich oraz licznych wystawach. W latach wcześniejszych pracowała jako nauczyciel tkaniny unikatowej, projektowania ubioru, rysunku i malarstwa w Pałacu Młodzieży w Koszalinie. Brała udział w organizacji licznych imprez związanych z placówką i miastem Koszalin. Od 2012 roku prowadzi własna firmę, w której realizuje projekty plastyczne w zakresie działań artystycznych różnego rodzaju. Są to projekty wnętrz i nadzory budowlane, tkaniny oraz sztuka użytkowa. Jej największą pasją jednak jest tkanina artystyczna, która poprzez niezwykle długi i żmudny proces jej powstawania, daje dostatecznie dużo przestrzeni dla własnych przemyśleń i refleksji.

 

 

MalgorzataBucaMałgorzata Buca

Mgr sztuki Małgorzata Buca
Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Koszalinie, kierunek formy użytkowe. Studia w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie, kierunek grafika – dyplom z wyróżnieniem artystycznym u prof. Henryka Regimowicza. Od 2001 roku Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Członek Koła Miłośników Muzyki przy Okręgu Warszawskim ZPAP. Prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży. Uprawia malarstwo, grafikę i rysunek. Brała udział w wielu wystawach, plenerach i warsztatach artystycznych w kraju jak i za granicą.

 

 

DominikaOdrowzDominika Odrowąż

Urodzona w 1979 roku w Szczecinie Dominika Odrowąż zajmuje się grafiką, fotografią i malarstwem od rozpoczęcia edukacji w szczecińskim Liceum Plastycznym im. Constantina Brancussi w 1994 r. Studiowała w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej. Dyplom licencjacki uzyskała w 2002 roku w pracowni grafiki projektowej u profesora Andrzeja Tomczaka i dr. Danuty Wojciechowskiej. Była dwukrotną stypendystką Prezydenta Miasta Szczecina. Tytuł magistra Sztuk Pięknych uzyskała w latach 2003-2005 studiując na Akademii Sztuk Pięknych „Bellas Artes" w Barcelonie, gdzie doskonaliła umiejętności w grafice użytkowej. Od roku 2000 zajmuje się fotografią na festiwalu „Kontrapunkt”. Po ukończeniu studiów w roku 2005 otworzyła własną galerię i studio reklamy. W latach 2011 - 2014 roku pracowała w Akademii Sztuki w Szczecinie, w katedrze Grafiki Artystycznej. W późniejszym okresie pracowała jako instruktor i grafik w Nowogardzkim Domu Kultury. Często bierze udział w działaniach artystycznych grupy MiGo. Od lat uczestniczy w Plenerach Malarskich, które organizowane są podczas „Lata z Muzami”.

 

 

SylwiaGodowskaSylwia Godowska

Urodzona w Sławnie, woj. Zachodniopomorskie. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Koszalinie. Dyplom na kierunku Wystawiennictwo u Prof. Adama Grzędy. Studiowała w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie. Dyplom z Ilustracji - na kierunku Grafika u Prof. Grzegorza Marszałka. Obecnie wykładowczyni na Wydziale Sztuk Wizualnych w Akademii Sztuki w Szczecinie. Zajmuje się malarstwem, plakatem i ilustracją.

 

 

 

 

MagdaJankowskaMagdalena Jankowska

Urodziła się w Gdańsku. Malarka, muralistka i performerka. Stypendystka Marszałka Województwa Pomorskiego, oraz Prezydenta Miasta Sopotu. Obecnie mieszka w Warszawie i Sopocie. Ukończyła studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Artystka maluje obrazy olejne i akrylowe na płótnie, oraz realizuje swoje projekty w malarstwie ściennym. Autorka murali „Mewy Origami” w Sopocie i „Chłopiec portowy” w Gdańsku. Oba projekty zrealizowała osobiście. Sopocki mural mieści się na ścianie kamienicy w centrum Sopotu, przy ulicy Bohaterów Monte Cassino. W malarstwie artystki widzimy miłość do morza i dużych przestrzeni. Obrazy przepełnione są charakterystycznym światło-cieniem. Przestrzeń, światło i temperatura przenoszą nas w przyjemny i radosny świat Magdaleny. Współtworzy autorski performance MaloGranie. Artystka maluje obraz, a Michał Sołtan komponuje i wykonuje muzykę na żywo, w czasie rzeczywistym. Twórcy wzajemnie się inspirują, a okoliczności powstania dzieła nadają odrębną wartość. Wydarzenie odbyło się między innymi trzykrotnie w Teatrze Boto w Sopocie, również wielokrotnie w trakcie otwarć wystaw i festiwali artystycznych. Prace przedstawia na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Uczestniczy w festiwalach sztuki i plenerach malarskich, również międzynarodowych.

www.malena.art.pl

m: +48 605 280 980

Zdjęcie Artystki: fot. Beata Bieńkowska

 

 

KasiaraczkowskaKatarzyna Raczkowska

Urodziła się w Warszawie. Artysta plastyk, nauczyciel, animator kultury. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Koszalinie i Politechniki Koszalińskiej. Jest aktywnym członkiem Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej. Prezesem Koszalińskiego Klubu Nauczycieli Plastyków – Twórców. W swojej 36 - letniej karierze zawodowej pracowała jako nauczycielka plastyki, techniki i informatyki. Uczniowie pod jej kierunkiem, osiagali laury w konkursach międzynarodowych, ogólnopolskich i wojewódzkich. Bierze udział w warsztatach artystycznych, plenerach oraz wystawach malarstwa. Wraz z sekcją plastyczną ZNP w Galerii N w Koszalinie, organizuje wystawy indywidualne dla artystów z całej Polski oraz wystawy zbiorowe o randze ogólnopolskiej – działalność ta nagrodzona przez najwyższe władze ZNP w roku 2017. Bierze udział w wielu wystawach zbiorowych i partnerskich. W obrazach utrwala naturę, kwiaty, pejzaże. Stosuje techniki malarskie; pastele, olej, akryl oraz batik. Interesuje się również fotografią. Efekty pleneru Fotograficzno – Filmowego pt.” Zuzanna i Starcy” organizowanego przez ZPAP w Ustce, można było oglądać na przełomie roku 2017/18 w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku. W roku 2018 brała udział w ogólnopolskim plenerze i wystawie w Nowogardzie. Natomiast w roku 2019 w międzynarodowych warsztatach w Lubminie i wystawie poplenerowej w Ludwigsburgu ( Niemcy). Również w maju br. jej akwarela prezentowana była na wystawie ZPARP oddziału Rzeszowskiego w Strzyżowie, Na wystawie zbiorowej w Sianowie, prezentowane są 2 prace malarskie.

Za swoją działalność społeczną i zawodową wielokrotnie nagradzana.

 

 

MariannaRuszczynskaMarianna Ruszczyńska

Jest z wykształcenia artystą plastykiem. Jako grafik komputerowy bardzo lubi formy użytkowe. Na co dzień zawodowo projektuje identyfikacje wizualne dla firm. Fascynują ją nowe technologie, dlatego z entuzjazmem śledzi nowinki w sposobie podejścia do designu i w narzędziach do projektowania. Po godzinach rysuje cykl „Laleczka”. Jest to opowieść o jej własnej emocjonalności i o świecie wewnętrznym, który może w ten sposób obserwować. Swoją ekspresję twórczą realizuje także w obszarze malarstwa czy fotografii. Bierze też udział w różnych projektach artystycznych grupy „miGO”. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, które w unikatowy sposób ubogacają jej życie. Na co dzień stara się czerpać inspirację z relacji z bliskimi, z własnych doświadczeń życiowych czy otaczającego ją świata, który każdego dnia przynosi nowe niepowtarzalne chwile.

 

 

 

22. Plener Malarski

 plakat plener2019 350

W dniach 06 - 14. 07.2019 odbędzie się XXII Plener Malarski pod tytułem „BARWY ZIEMI NOWOGARDZKIEJ. W ramach cyklu „ocalić od zapomnienia”, po odbytym w ubiegłym roku plenerze we wsi Kulice, kolejnym przystankiem będzie wieś Długołęka. Pierwsza historyczna wzmianka o miejscowości pochodzi z 1274 roku. Z okresu średniowiecza przetrwały w Długołęce fragmenty owalnicowego rozplanowania, kościół parafialny z przełomu XV/XVI w. z kamieni granitowych, znajdują się także inne obiekty wpisane do rejestru zabytków: Krajobrazowy park dworski z I połowy XIX w. z okazami drzew (m.in. jesionów, dębów, buków, wiązów, świerków i jodły kaukaskiej), istnieją również 2 pomniki przyrody: wierzba krucha i sosna pospolita.


Przez 9 dni uczestnicy pleneru pochylą się nad wyjątkowym miejscem aby uwiecznić i zarejestrować pełne inspiracji obiekty przyrodnicze, architektoniczne z walorami miejscowego krajobrazu.


Plener malarski w tym miejscu to znaczące wydarzenie artystyczne, które stwarza przestrzeń do wzajemnych inspiracji, wymiany doświadczeń między artystami, a powstałe obrazy będą stanowiły swoisty dokument, będą śladem w historii nowogardzkich plenerów.


Aby docenić to miejsce warto przyjąć zaproszenie na wystawę poplenerową w dniu 13.07.2019 o godzinie 18.00 do Nowogardzkiego Domu Kultury w Nowogardzie.

Uczestnicy Pleneru Malarskiego: Sylwia Godowska (Szczecin), Agata Pełechaty (Szczecin), Małgorzata Buca (Szczecin), Katarzyna Raczkowska (Koszalin), Dominika Odrowąż (Szczecin), Marianna Ruszczyńska (Szczecin), Anna Tkacz (Koszalin),Ewa Miśkiewicz Żebrowska (Koszalin), Magdalena Jankowska (Sopot), Janina Kołodzińska (Golczewo).


Janina Kołodzińska – Kurator organizacyjny pleneru 2019

22. Plener Malarski rozpoczęty

 plakat plener 2019 100x70cm

LzM | 22. Plener Malarski

PlenerroMalargio2019

Czy wiedzą już Państwo kiedy i gdzie odbędzie się tegoroczny plener malarski? Jaka będzie jego tematyka? Jak będzie obsadzony? Nie? W takim razie zapraszamy do zapoznania się z wszelkimi informacjami tutaj. (sc)

{nomultithumb}

{nomultithumb}

{nomultithumb}

https://www.google.com/calendar/embed?src=sekretariat@ndk.pl&ctz=Europe/Warsaw

{nomultithumb}

Naszą witrynę przegląda teraz 8 gości 

KONTAKT

SEKRETARIAT tel. 91 39 26 283
FAX 91 39 26 263
poniedziałek-piątek 8.00-16.00
www.ndk.pl
sekretariat@ndk.pl

ADRES

Nowogardzki Dom Kultury
Plac Wolności 7
72-200 Nowogard