Plener Malarski to integralna część Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami”. To spotkania artystów skoncentrowanych na rozwoju własnych umiejętności, wymianie doświadczeń i dialogu w obrębie sztuki i jej symboliki. Trwający od 1996 roku dialog artystyczny potwierdza, że nie sposób oprzeć się pięknym zakątkom Nowogardu i panującej w mieście atmosferze. Motto towarzyszące każdej z kolejnych edycji pleneru ma zwracać uwagę na miejsca urokliwe, inspirujące i wyzwalające w twórcach pomysły.

Uczestnicy pleneru malarskiego

 

JANINA KOŁODZIŃSKA / Kurator organizacyjny pleneru

Studia pedagogiczne, magisterskie na Uniwersytecie Szczecińskim, Wychowanie plastyczne w Instytucie Pedagogiki w Olsztynie, Sztuka i Kultura w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie, Zarządzanie Oświatą w Akademii Rolniczej w Szczecinie. Nauczyciel dyplomowany, wpisana na listę ekspertów MEN.

W roku 2008 otrzymała Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej I stopnia. W 2013 roku odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. Uczestniczyła w konkursach i wystawach nauczycieli w Zielonej Górze i Kamieniu Pomorskim. Przez wiele lat, instruktor w NDK w pracowni malowania na szkle i jedwabiu. Organizator warsztatów dla młodzieży i nauczycieli, plenerów malarskich dla studentów, wykładowców WSSU w Szczecinie, kurator organizacyjny plenerów malarskich w Golczewie, Kamieniu Pomorskim, Nowogardzie, Dziwnówku.

Stworzyła wiele projektów dla seniorów i młodzieży np. malowanego jedwabiu i malowanej porcelany. Współpraca z ośrodkami kultury i oświaty w Kamieniu Pomorskim, Goleniowie, Międzyzdrojach, Ińsku, Szczecinie.

 

AGATA PEŁECHATY

Jest absolwentką Liceum Plastycznego oraz Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej (obecnie Akademia Sztuki) w Szczecinie. Obecnie pracuje jako asystent w pracowni Projektowania Graficznego. Dyplom w pracowni Znaku i Form Identyfikacji Wizualnej Prof. Andrzeja Tomczaka wyróżniony w 2001 nagrodą Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Stypendystka Prezydenta Miasta Szczecina. Doktorantka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Od 2001 r. należy do ZPAP Szczecin. Na co dzień zajmuje się projektowaniem grafiki użytkowej (projektuje plakaty, foldery i katalogi). Organizuje także warsztaty dla dzieci, w których stara się przekazać zdobytą wiedzę projektowo-typograficzną.

W swoich pracach często posługuje się elementami typografii, tworząc graficzne zjawiska. Bazuje na wzajemnym oddziaływaniu różnego rodzaju liter, elementów typograficznych oraz ich relacjach kolorystycznych.

Uzyskała I miejsce w konkursie na plakat „Kontrapunkt 35 lat" w 2000 r., wyróżnienie na Ogólnopolskim Przeglądzie Grafiki Użytkowej uczelni artystycznych „Agrafa”, I miejsce w konkursie na plakat organizowany przez Biuro Dokumentacji Zabytków związany z obchodami Europejskich Dni Dziedzictwa (2008), I miejsce w konkursie na plakat związany z obchodami 22 Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego (2008). Realizacja oprawy graficznej dla Opery na Zamku w Szczecinie do spektaklu „Ogniwa” (2013 r.), „Dzieje grzechu”(2014) i inne.  Brała udział także w wystawach zbiorowych organizowanych m.in. w Galerii „Klatka" PKO BP Szczecin, w Greifswaldzie, Galerii Teatru „Kana", Galerii klubu „13 Muz”. Wystawy indywidualne artystki miały miejsce w Galerii Teatru „Kana", Galerii Jednego Obrazu w Książnicy Pomorskiej, Galerii Delta w Szczecinie Dąbiu.      

 

EWA BOROWSKA

Uprawia malarstwo, rysunek. Jej ulubiona technika to pastel. Ma w swoim dorobku 25 wystaw indywidualnych. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych i plenerach malarskich w kraju i za granicą. Prowadzi zajęcia z plastyki, wiedzy o kulturze i historii sztuki w liceum ogólnokształcącym.

Mieszka w Białej Podlaskiej, jest laureatką Bialskiej Nagrody Kultury im. Anny z Sanguszków Radziwiłłowej - przyznawanej za znaczące dokonania w zakresie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury. Jak sama mówi o sobie -"ciągle jestem w drodze, w podróży bez końca".

Studia na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie ukończone w 1981roku. 

 

EWA JEZIORSKA-KARWOWSKA

Studia UMCS Wydział Artystyczny w Lublinie. Dyplom uzyskała w 1981r.  z grafiki warsztatowej. Uprawia linoryt, drzeworyt oraz malarstwo. W 2013 ukończyła malarstwo na ASP im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. Od 2000r. jest współzałożycielem i wicedyrektorem  Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania.

Ważniejsze wystawy: 1985 - Salon Zimowy Radom, 1988, 1993 – Grafika Roku Lublin, 1994 - PASS Gallery New York, 1995 - TPSP Lublin, 2012– Warszawa w Budowie Novotel, Warszawa, 2013 - Patras, Grecja, 2014 - Ateny, Grecja, 2014 – Thessaloniki, Grecja, 2016 - Antwerpia, 2016 - wystawa poplenerowa, Łódź.

Wystawy indywidualne: 1981- Chatka Żaka Lublin, 1982 – Galeria KONT Lublin, 1984 - BWA Łomża, 1991- PAAS Gallery New York, 1992 -Galeria 31, Lublin, 1999 - MDK Lublin, 2000 - Artyści Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania, Lublin, 2014 - Forum Sztuki, Warszawa, 2015 - Akademickie Centrum Kultury UMCS, Lublin.

 

Julija OgrodowskiJULIJA OGRODOWSKI

Urodziła się 1970 rok w Tiumeni. Swoje twórcze działania zaczęła w 1988r. w Moskiewskiej Tekstylnej Akademii na Wydziale Sztuki Stosowanej. Po ukończeniu pracowała w charakterze artysty-projektanta w rosyjskiej fabryce wyrobów włókienniczych „ASTRATIEKS” w mieście Astrachań.

Potem Julija Ogrodowski pracowała w charakterze docenta w Astrachańskim Państwowym Uniwersytecie na katedrze Marketing i Reklama i współpracowała z niemiecką firmą Könitz-Porzellan.

Od 2005 artystka mieszka i pracuje w Belecke, Nordrhein-Westfalen, Germany. Wolny artysta i trener kultury fizycznej i sportu dla ludzi z problemami zdrowotnymi. Brała udział w różnych wystawach i konkursach w wielu krajach Europy.

Artystka pracuje z tekstyliami, w różnych technikach malarstwa dekoracyjnego, w szczególności majoliki. W czasie wakacji prowadzi twórcze kursy dla dzieci w ramach letniego programu kościelnego społeczeństwa Świętego Pankratiusa (Belecke).

W 2013r. Julija Ogrodowski startowała z pierwszym artystycznym projekcie „Kultura i szkoła” (ścienne malarstwo z elementami ceramiki). Julija Ogrodowski jest mężatką i ma jednego syna.

 

klara lempertKLARA LEMPERT

Urodziła się w 1963 roku w Pradze i tam też się wychowała. Po maturze pracowała jako rysownik w studio filmów rysunkowych Jiřího Trnky. Od 1984 roku mieszka w Niemczech. Brała udział najpierw w Studio R w Kirchheim niedaleko Monachium, a później przy Linda Film w Monachium jako animator i ilustrator.

W 1988 roku rozpoczęła studia wychowania artystycznego jako kierunek główny i fakultet z historii sztuki i wiedzy teatralnej na Uniwersytecie Ludwiga Maximiliana w Monachium. Podczas studiów kontynuowała współpracę przy filmach animowanych. W 1995 roku praca dyplomowa o filmie animowanym pozwoliła jej ukończyć studia magisterskie na LMU (Ludwig- Maximilian-Universitat) w Monachium. Praca magisterska składała się nie tylko z teorii, ale miała także część praktyczną, w której zajmowała się produkcją filmów animowanych z dziećmi i młodzieżą. Od tego czasu, obok obowiązków matki dwóch córek, jest w ciągłej twórczości w dziedzinie malarstwa, grafiki, ceramiki oraz tkanin.

Na polu ilustracji książek dla dzieci ilustrowała książki i okładki dla wydawnictwa Friedrich Reinhardt, wydawnictwa Albatros, a także wydawnictwa Libri w Pradze. Od 2015 roku jest członkiem GEDOK Bonn.

 

Lucyna Machowska2LUCYNA MACHOWSKA

Urodziła się w Lubaniu koło Wrocławia. Malowanie i rysowanie pasjonowały ją od dzieciństwa. Od Jacka Fijałkowskiego przejęła wielką pasję do fotografii. Stał się on jej nauczycielem i mentorem. Przez wiele lat współpracowała z nim z teatrami przy tworzeniu plakatów, programów teatralnych i wykonywaniu zdjęć ze spektakli. Przez 2 lata uczyła się również sztuki fotografowania w Okręgu Gdańskim Związku Polskich Artystów Fotografików. W roku 1989 otworzyła własną firmę, ilustrując w niej książki i opracowując materiały promocyjne dla firm. Od 2007 roku mieszka w Greifswaldzie, w Niemczech i tu po latach wróciła do malowania. 

Wystawy indywidualne: 1987, 1989 i 1991 w Szczecinie; 1992 wystawa w Angouleme (Francja), 2007 w Binz, w Wolgast (Niemcy), 2010/2011, 2014 w Szczecinie, 2013 w Berlinie, 2014 w Neubrandenburgu (Niemcy), 2015/2016 w Warszawie.

Wystawy zbiorowe: Od 1987 do 1991 udział w wielu wystawach w Polsce, od 2010 corocznie także w Greifswaldzie (Niemcy), w 2015 w Rostoku (Niemcy), w 2015 w Szczecinie.

 

MAŁGORZATA BUCA

Urodzona w Drawsku Pomorskim. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Koszalinie. Kształciła się wtedy w zakresie form użytkowych. Studiowała na Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie, na kierunku grafika. Uzyskała dyplom z wyróżnieniem artystycznym u prof. Henryka Regimowicza. Na co dzień prowadzi firmę reklamową. Uprawia grafikę, rysunek, malarstwo i scenografię. Specjalizuje się w portretach. Od 2001 roku Członek Związku Polskich Artystów Plastyków.

Pierwsza wystawa indywidualna miała miejsce w Galerii „Kierat” ZPAP w Szczecinie. Została nazwana „Makro-mikro przestrzenie” i odbyła się w 2008 roku. Rok później odbyła się wystawa „Kolorowa przestrzeń” oraz „Zmęczenie wnętrza” – również miały miejsce w Szczecinie.

Najnowsza wystawa indywidualna z 2016 roku miała miejsce w Książnicy Pomorskiej, Galeria Jednego Obrazu pt. „Exodus”. Poza wystawami indywidualnymi artystka brała udział w wystawach zbiorowych zarówno w kraju jak i za granicą. Początek wystaw zbiorowych miał miejsce w Trzebiatowie już w 1998 roku na wystawie poplenerowej. Udział zagranicą rozpoczął się w 2002 roku w ramach wystawy poplenerowej w Gross Zicker (Niemcy).

 

marta stanislawiakMARTA STANISŁAWIAK

Grafik, fotograf, ilustrator, rękodzielnik. Absolwentka Liceum Plastycznego, obecnie studiuje grafikę projektową na Akademii Sztuki w Szczecinie.

Aktywnie uczestniczy w licznych warsztatach artystycznych, wystawach indywidualnych i grupowych, festiwalach rękodzielniczych oraz plenerach. W swojej twórczości poddaje symbiozie trzy największe pasje artystyczne – ilustrację, fotografię i rękodzielnictwo.

Łączy dawne techniki tworzenia tkanin i przedstawia je w nowoczesnej, mniej lub bardziej praktycznej formie, jednocześnie kładąc nacisk na wykorzystanie materiałów naturalnych i ekologicznych.

 

 

 

MELANIE MARX

Urodzona 4 Marca 1988r. w Leverkusen. Od września 2007r. do marca 2010r. edukacja zawodowa – kierunek: witrażystka, współpraca z krajowymi i międzynarodowymi artystami sztuki szkła.

Od września 2013r. studium restauracji oraz konserwacji sztuki i dóbr kultury – kierunek malarstwo, rzeźba i nowoczesna sztuka, na Fachhochschule Erfurt i Technische Hochschule Köln.

Brała udział w Międzynarodowej szkole letniej w Halden (Norwegia), Restauracja scenerii teatralnych w Fredrikshald´s Theater.

Odbywała wolontariat europejski (siedziba fundacji „Borussia“ w Olsztynie) od października 2011 do marca 2012r. Uczestniczyła również w warsztacie renowacji zabytków Muzeum Narodowego w Szczecinie w ramach wolontariatu, w zakresie konserwacji zabytków.

 

 

SYLWIA GODOWSKA

Urodzona w Sławnie. Pracownik Akademii Sztuki w Szczecinie. W latach 2005-2010 pracowała na stanowisku asystentki w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie. Dyplom magisterski w Pracowni Ilustracji u prof. Grzegorza Marszałka w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie (2001).

Zajmuje się rysunkiem, malarstwem, ilustracją malarską, plakatem. W 2006 stypendystka Urzędu Marszałkowskiego. W 2009 dostała II nagrodę w Konkursie Malarskim Zadra.

Ważniejsze wystawy: Marianowska Droga Krzyżowa (Marianowo) 2009, XII Muz (Szczecin) 2006, Galeria Zadra (Warszawa) 2009, Galeria Mała (Szczecin) 2011 Klub Delta (Szczecin) 2012.

 

 

TISI – Mateusz Lempert

Urodzony 28.10.1960 roku w Moers. W latach 1982-1985 studiował na Uniwersytecie w Bonn, w zakresie muzykologii, badań komunikacji i fonetyki.  W 1986 roku przerwał studia i rozpoczął staż w dziale dźwięku BAVARIA w Monachium. Rok 1989 przyniósł mu samozatrudnienie jako Toncutter, projektant dźwięku oraz mikser.

Od 1999 do 2005 roku prowadził zajęcia z projektowania dźwięku w szkole wyższej Roberta Schumana w Dusseldorfie. 2003 rok – profesor dźwięku na HFF "Konrad Wilk" w Poczdamie. Intensywnie zajmował się fotografią w aspekcie abstrakcji i nieostrości. Obsługiwał technicznie dźwięk przy instalacji Romualda Karmakara w niemieckim pawilonie 55. Biennale w Wenecji. Rok 2015 przyniósł mu publikację w Richa Digest Journal #6.

W 2007 roku otrzymał Niemiecką Nagrodę Filmową za najlepszy dźwięk. Uzyskiwał nominacje do Niemieckiej Nagrody Filmowej za dźwięk w 2008, 2011, 2013, 2015 oraz 2016r.

{nomultithumb}

{nomultithumb}

{nomultithumb}

https://www.google.com/calendar/embed?src=sekretariat@ndk.pl&ctz=Europe/Warsaw

{nomultithumb}

WSPIERAJĄ NAS

Naszą witrynę przegląda teraz 23 gości 

KONTAKT

SEKRETARIAT tel. 91 39 26 283
FAX 91 39 26 263
poniedziałek-piątek 8.00-16.00
www.ndk.pl
sekretariat@ndk.pl

ADRES

Nowogardzki Dom Kultury
Plac Wolności 7
72-200 Nowogard